Ateny

Ateny

Ateny (gr. Αθήνα) to stolica i największe miasto w Grecji i zarazem jeden z największych obszarów turystycznych w Europie z zabytkami kultury antycznej. Zalążkiem historycznych Aten była warownia z okresu mykeńskiego (połowa II tysiąclecia p.n.e.) zlokalizowana na wzgórzu Akropol. Później wokół niego, na sąsiadujących wzgórzach powstało rozległe miasto z agorą, areopagiem (miejscem sądów), szeregiem świątyń i gmachów użyteczności publicznej. Akropol natomiast przekształcił się w miejsce kultu.
W roku 480 p.n.e. miasto zostało splądrowane i kompletnie zniszczone przez Persów. Temistokles rozpoczął odbudowę miasta i nauczony doświadczeniem otoczył miasto grubymi murami obronnymi. Szczególny rozkwit miasta przypadł na okres przywództwa Peryklesa (443-429 p.n.e.). Zmodernizowano wtedy Akropol i połączono Ateny z Pireusem i z Faleronem, tzw. Długimi Murami. Powstała obwarowana przestrzeń, która w razie wojny zapewnić miała osłonę ludności, mogąc pomieścić nawet do miliona osób.
W okresie starożytności Ateny były państwem-miastem (polis) o ustroju demokracji bezpośredniej, jednym z najważniejszych w starożytnej Grecji. Ateny, liczące w tamtych czasach ok. 100 tys. mieszkańców, stały się centrum umysłowym Hellady oraz silnym ośrodkiem politycznym. W roku 338 p.n.e. miasto-państwo utraciło niepodległość na rzecz Macedonii, później przeszło we władanie królów hellenistycznych, a wreszcie - Rzymu. Po zdobyciu i złupieniu miasta przez Sullę (86 p.n.e.) Ateny wyraźnie utraciły na znaczeniu, choć nadal były otaczane opieką, m.in. przez Hadriana (łuk, dokończenie Olimpiejonu). Ostateczny upadek miasta rozpoczął się w roku 1458 od przejęcia kontroli nad miastem przez Turków.
W 1834 król Grecji, Otton Bawarski przeniósł stolicę z Nafplionu do liczących wtedy około 6 tysięcy mieszkańców Aten, rozpoczęła się budowa Pałacu Królewskiego (w okolicy placu Syntagma, dziś budynek parlamentu).
Z racji bardzo gęstej zabudowy i niewielkich odległości w których znajdują się zabytki, miasto najlepiej zwiedzać pieszo. Dłuższe dystanse można pokonać korzystając z jednej z trzech linii metra.
Rozwiń tekst