Costa Brava

Costa Brava

Costa Brava czyli Dzikie Wybrzeże to region turystyczny w Katalonii obejmujący swym zakresem wybrzeże Morza Śródziemnomorskiego począwszy od granicy z Francją aż do miasta Blanes. Costa Brava znana jest przede wszystkim z przepięknych plaż schowanych w urokliwych ciepłych zatoczkach. Bogata architektura oraz ciekawe krajobrazy sprawiają, że wybrzeże to chętnie wybierane jest na cel wakacyjnych wojaży. Odległość pomiędzy północnym a południowym krańcem Costa Brava wynosi około 90 km, w linii prostej oczywiście. Długość linii brzegowej, po uwzględnieniu wszystkich zatok, zatoczek, półwyspów, cypli i cypelków to prawie 220 kilometrów. Costa Brava usiane jest niezliczonymi miasteczkami i wioskami, które mimo napływu rzesz turystów dachowały swój pierwotny charakter. Kto odważy się opuścić kurorty turystyczne, napotka dzikie zatoczki i puste, samotne plaże. Miasteczka leżące w głębi lądu zaskakują swoją architekturą i śródziemnomorskim charakterem. Ogromne kościoły czy wysokie wieże strażnicze nie należą do rzadkości.
Costa Brava dzieli się na trzy regiony:
Alt Emprodà - północna część, od granicy z Francją do miejscowości L’Escala. Krajobraz zdominowany jest przez stoki Pirenejów. Region ten, ze względu na dzikie i niedostępne zatoki i plaże nie jest zbyt chętnie odwiedzany przez zorganizowane grupy turystów. Dopiero leżące w południowej części miasteczko Roses wraz z rozległą plażą jest zaanektowane przez wielkie koncerny turystyczne. Kilka kilometrów za Roses wszystko znowu wraca do normy i śródziemnomorskiego spokoju.
Baix Emprodà to środkowa część Costa Brava rozciągająca się od miasteczka L’Escala und Sant Feliu de Guíxols. Na wybrzeżu znajdują się głównie niewielkie żwirowe zatoczki. W tej części znajduje się najdłuższa na Costa Brava piaszczysta plaża.
La Selva to południowa część Dzikiego Wybrzeża. Na tym najkrótszym odcinku wybrzeża znajdują się trzy najważniejsze miasta: Tossa de Mar, Lloret de Mar oraz Blanes. Z racji przepięknych żwirowo – piaszczystych plaż to właśnie ten fragment Costa Brava jest najchętniej odwiedzany przez turystów.
Dla tych, którzy oprócz leniuchowania na plaży chcieliby aktywnie spędzić urlop Costa Brava oferuje niezliczone ilości szlaków i tras turystycznych. Na Costa Brava znajduje się kilka parków i rezerwatów przyrody, które zachęcają do aktywnego spędzenia wypoczynku.
Z Costa Brava jest niedaleko do najpiękniejszego miasta i zarazem stolicy Katalonii, Barcelony. Barcelona to nie tylko FC Barcelona i Camp Nou. To także kultura i to ta z najwyższych półek. Warto wybrać się na wycieczkę po tym niesamowitym mieście i przyjrzeć się jego architekturze, przede wszystkim zaś niesamowitym dziełom Gaudíego.
Rozwiń tekst