Blanes

Blanes

Blanes to najbardziej na południe wysunięte miasto i największe miasto Costa Brava. W rejonie dzisiejszego miasta istniała rzymska osada nazywana Balnda lub Blandae. Jednak nie udało się odnaleźć zbyt wielu śladów z tamtego okresu. Dzisiaj Balnes utrzymuje się głównie z turystyki. Pozostała część to wpływy z przemysłu tekstylnego i rybołówstwa.
Do najważniejszych zabytków Blanes można zaliczyć:
Font Gòtcia to znajdująca się w centrum miasta gotycka fontanna. Warto w tym miejscu dodać, że jest to jedyny przykład barokowej świeckiej budowli, która przetrwała czasy inkwizycji. Kiedyś znajdowała się ona prawdopodobnie pośrodku głównego placu miasta, dziś znajduje się na skraju jednej z głównych ulic Blanes.
Església Parroquial. Znajdujący się na Plaça Església parafialny kościół wybudowany został na przełomie XIV i XV wieku. Fundatorem kościoła jak również przylegającego do niego klasztoru był wice graf Cabrera. Świątynia mocno ucierpiała podczas wojny z Francją. Do dzisiaj zachowała się fasada oraz dzwonnica.
Jardí Botànic Mar i Murtra to najpiękniejszy ogród botaniczny na Costa Brava z przepięknym punktem widokowym. Ogród został założony w 20 latach XX wieku przez niemieckiego podróżnika Karla Fausta. Dzisiaj w ogrodzie rośnie ponad 4000 różnych gatunków roślin pochodzących z basenu Morza Śródziemnego jak również Afryki, Ameryki Południowej czy Australii.
Castell i Ermita de Sant Joan. Na niewielkim wzgórzu nieopodal miasta znajdują się ruiny zamku obronnego i niewielkiej kaplicy. Archiwa wspominają o istnieniu zamku już w XI wieku. Zachowana do dziś wieża pochodzi jednak z wieku XVI. Znajdując się w ruinach kaplica pod wezwaniem Jana Chrzciciela pochodzi jak się szacuje z wieku XV.
Rozwiń tekst