Þingvellir

Þingvellir

Þingvellir to równina w południowo-zachodniej Islandii, położona kilkadziesiąt kilometrów na wschód od stolicy kraju Reykjaviku. Równina znajduje się na północnym brzegu największego islandzkiego jeziora Þingvallavatn.
Obszar Þingvellir jest bardzo interesujący pod względem historycznym jak i ze względu na budowę geologiczną. Podczas zasiedlania Islandii, w Þingvellir zbiegały się ścieżki konne ze wszystkich stron kraju. Dzięki dogodnemu położeniu, w Þingvellir raz w roku spotykali się wolni mieszkańcy wyspy i przez dwa tygodnie prowadzili obrady zarówno ustawodawcze jak i sądownicze. Althing, bo taką nazwę nosiło owo spotkanie, uchodzi za najstarszy parlament na świecie (po starożytnej Grecji i Cesarstwie Rzymskim). To tutaj w roku 1000 podjęto decyzję o przyjęciu chrześcijaństwa jako oficjalnej religii wyspy.
Þingvellir znajduje się on w miejscu, w którym stykają się płyty tektoniczne: eurazjatycka i północnoamerykańska. Obszar otoczony jest przez systemy czterech aktywnych wulkanów: Hengill, Hrómundartindur, Hrafnabjörg i Prestahnúkur, stąd też obserwuje się tutaj znaczącą aktywność sejsmiczną i wulkaniczną a wstrząsy terenu nie są rzadkością. Powierzchnia ziemi poprzecinana jest licznymi szczelinami i pęknięciami. Szczególnie imponujący jest wąwóz Almannagjá powstały w strefie ryftowej pomiędzy płytami tektonicznymi. Na przestrzeni ostatnich 10.000 lat płyty tektoniczne rozsunęły się na odległość około 70 metrów a dno opadło o 40 metrów. Obecnie obserwuje się, że płyty oddalają się od siebie o około 2,5 centymetra na rok.
W wąwozie Almannagjá z północnoamerykańskiej płyty tektonicznej w wysokości około 20 metrów spada wodospad Öxarárfoss. W czasach Althingu sztucznie zmieniono bieg rzeki Öxará i skierowano ją w dół, tak aby zapewnić dopływ świeżej wody ludziom i koniom.
Na terenie Þingvellir znajduje się także niezwykłe miejsce do nurkowania. Pomiędzy płytami tektonicznymi, w szczelinie zwanej Silfragjá można nurkować w bardzo czystej, aczkolwiek lodowatej wodzie. Mówi się, że woda w szczelinie, dzięki filtracji przez skały wulkaniczne, jest najbardziej czysta na całej ziemi.
W 1928 teren Þingvellir został ogłoszony parkiem narodowym, w 2004 Þingvellir został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Razem z wodospadem Gullfoss i polem geotermalnym Geysir, Þingvellir należy do tak zwanego Złotego Kręgu.
Na terenie Þingvellir znajduje się kilka parkingów, wszystkie są płatne. Parkingi połączone są z drogę 36 Þingvallavegur przy pomocy asfaltowych dróg dojazdowych. Z racji dogodnego położenia i bliskości od Reykjaviku, Þingvellir jest bardzo tłumnie odwiedzany przez turystów. Aby w pełni nacieszyć się tym miejscem, należy odwiedzić do albo wcześnie rano, albo po południu, jak już odjadą wszystkie autobusy z turystami.
Rozwiń tekst