Kreta

Kreta

Kreta jest wyspą położoną na Morzu Śródziemnym, należącą do Grecji. Jest ona największą grecką wyspą, i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską. Kreta stanowi region administracyjny i dzieli się na nomosy Chania, Retimnon, Iraklion i Lasithion. Największe miasta to Iraklion (Heraklion) będące zarazem stolicą wyspy, Chania, Réthimnon, Agios Nikolaos. Linia brzegowa wyspy ma długość 1040 kilometrów, najwyższym wzniesieniem wyspy jest góra Páhnes (2452 m. n.p.m.).
Kreta jest czymś więcej niż jedną z wielu greckich wysp. Znana jest ona przede wszystkim za sprawą swej historii, jako kolebka cywilizacji europejskiej. Wykopaliska w Knossós oraz Fajstos potwierdziły mity o królu Minosie i dominującej roli społeczeństwa Krety w świecie egejskim.
Wyspę odwiedziliśmy w czerwcu 2003 roku. Głównymi atrakcjami turystycznymi wyspy są pozostałości kultury minojskiej: pałac w Knossós w pobliżu miasta Iráklion, położone na południu pałace w Fajstos i Agiá Triáda oraz Mália na północnym wybrzeżu. O historii Krety przypomina także miejscowość Gourniá w pobliżu kurortu Agios Nikólaos, malowniczo położony pałac w Zákros na wschodzie oraz pomniejsze zabytki rozrzucane na zachodzie wyspy. Nie lada atrakcją są także weneckie warownie w Réthimnonie i Frangokástello. Warto zwiedzić także liczne kościoły i klasztory bizantyjskie.
Rozwiń tekst