Festós

Festós

Prace wykopaliskowe w pałacu w Fajstos rozpoczął Włoch, Federico Halberra, prawie w tym samym czasie co Evans odkrywał Knossós. W Fajstos wykopaliska prowadzono jednak w całkiem odmienny sposób - nadzorowali je konserwatywni archeolodzy, więc rekonstrukcja ograniczona była do minimum. Odsłonięto gołe fundamenty i mury, które wystają jedynie kilkadziesiąt centymetrów ponad powierzchnię ziemi.
Ciekawe są spekulacje na temat lokalizacji wybranej przez budowniczych pałacu. Budowlę wzniesiono w połowie wzgórza, wiec nie zdecydowały o tym względy militarne. Wśród domniemanych przyczyn naukowcy wymieniają chęć symbolicznego wywyższenia się mieszkańców pałacu nad zwykłą ludnością oraz względy zdrowotne. Najprawdopodobniej chodziło jednak o piękne widoki na Psilorítis na północy i rozległe równiny z górami Lasíthi na wschodzie.
Łatwo dostrzec podobieństwo między Fajstos a innymi pałacami na Krecie: takie same olbrzymie pitosy, w których magazynowano rozmaite produkty, ogromny dziedziniec z monumentalnymi schodami oraz pozostałości teatru.
Rozwiń tekst