Las Palmas de Gran Canaria

Las Palmas de Gran Canaria

Las Palmas de Gran Canaria, stolica hiszpańskiej prowincji oraz wyspy, zajmuje północny cypel wyspy. Miasto rozciąga się z północy na południe na długości ponad 14 kilometrów wzdłuż wschodniego wybrzeża wyspy. Od XX wieku należy do miasta także półwysep La Isleta. La Isleta to faktycznie mała wyspa, połączona w Gran Kanarią grobla.
Las Palmas liczy sobie około 370 tys. mieszkańców (faktyczna liczba jest jednak znacznie wyższa), jest największym miastem w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich, oraz siódmym w całej Hiszpanii. Miasto zostało założone 24 czerwca 1478 roku przez Juana Rejóna, który na polecenie hiszpańskiego dworu objął władze nad wyspą. W miejscu w którym zbudowane były pierwsze domy rosło bardzo dużo plam, dlatego też miasto otrzymało nazwę Ciudad Real de las Palams (Królewskie Miasto Palm). Jako pomost pomiędzy Europą i Afryką miasto dość szybko wzbogaciło się na handlu. Prawdopodobnie, podczas swej pierwszej wyprawy przez Ocean Atlantycki w roku 1492 Krzysztof Kolumb nocował w jednym z domów, zwanym dzisiaj Casa de Colón.
Catedral de Santa Anna. Wnętrze oraz elewacja zewnętrzna tej sakralnej budowli wskazuje na to, że budowana było ona wiele stuleci. Budowa prawdopodobnie rozpoczęła się już w roku 1497, w roku 1970 roboty zostały przerwane. W ukończonej części kaplicy, wybudowanej w stylu gotyckim, odprawiane jednak były już nabożeństwa. Na przełomie wieku XVIII oraz XIX zakończona została budowa głównej fasady. W roku 1857 została wybudowana południowa wieża, tym samym budowa kościoła została zakończona.
Casa de Colón. Budynek, który został wybudowany w 1777 roku w stylu kanaryjskim, był siedzibą zarządcy miasta. Swoją nazwę zawdzięcza Krzysztofowi Kolumbowi. Z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki w 1992 roku potwierdzono po raz kolejny ze Kolumb w sierpniu 1492 zawił do portu w Las Palmas aby naprawić jeden ze swoich statków.
Playa de las Canteras, jest jedną z dłuższych wielkomiejskich plaż całego świata, rozciąga się na długości ponad 2600 metrów. Swoją nazwę zawdzięcza sytuacji, przez lata wydobywano tutaj piaskowiec, który używano jako budulec.
Punkt widokowy 'Altavista'. Ze szczytu tego wzniesienia rozpościera się wspaniały widok na miasto Las Palmas, port oraz ocean.
Rozwiń tekst