Mátala to niewielka osada leżąca tuż nad brzegiem morza w małej zatoczce ograniczonej od południa i północy dwoma wzsokimi klifami, które łagodnie toną w morzu. Pomiędzy urwiskami utworzyła się szeroka, piaszczysta plaża. Z racji malowniczego położenia Mátala znajduje się w programie każdego biura turystycznego oferującego wycieczki po wyspie.
Wzmianka o Mátali pojawia się już w
mitologii. Zgodnie z przekazem,
Zeus po uprowadzeniu Europy z Azji Mniejszej wyszedł na ląd właśnie na plaży w Matali. W okresie neolitu w klifie wydrążono
jaskinie mieszkalne. Wyposażone w miejsca do spania, spiżarnie i paleniska. Jaskinie stanowiły doskonałe miejsce do życia dla ówczesnych ludzi. W czasach minojskich, Mátala była
portem morskim niedalekiego pałacu w
Festós.
Homer wymienia port w Mátali, jako miejsce powrotu floty wojennej króla Menelaosa. Dla Rzymian Mátala stała się ponownie portem morskim. Pierwsi chrześcijanie wykorzystali wydrążone w skałach jaskinie do chowania zmarłych. W roku 824 Saraceni przez zatokę w Mátali rozpoczęli podbój wyspy. Jak można się zorientować na podstawie tego krótkiego zarysu dziejów, ta niewielka osada zapisała się w bogatej historii wyspy.
Dzisiaj, najważniejszą atrakcją Mátali są wydrążone w klifach groty. Ich zwiedzanie jest nie lada atrakcją zwłaszcza dla dzieci. Jednym ograniczeniem jest strach przed spadnięciem z dość stromej skały. Warto poświęcić trochę czasu na wspinaczkę pomiędzy jaskiniami. Z wyższych pięter rozpościerają się niesamowite widoki na osadę i zatokę.
Rozwiń tekst