Dubai

Dubai

Dubaj (arab. دبي) trzeba zobaczyć na własne oczy! Spektakularne luksusowe hotele, ogromne centra handlowe i utopijne mega projekty budowlane uczyniły z niewielkiej osady rybackiej światową stolicę. Najwyższe budynki, najdłuższy sztuczny kanał, widoczne z kosmosu sztuczne wyspy, największe lotnisko – to tylko kilka przykładów bezprecedensowych projektów zrealizowanych w ostatnich latach. Miasto ciągle się rozrasta, kolejne dzielnice i kolejne osiedla wdzierają się coraz bardziej na pustynne piaski. Osiedla połączone są między sobą wielopasowymi autostradami, dookoła których wzbijają się w niebo nowoczesne drapacze chmur. Nieustanna konkurencja z Abu Dhabi jest siłą napędową napędzającą generowanie nowych mega projektów.
Otwarty w roku 1999 siedmiogwiazdkowy hotel Burj al-Arab stał się początkiem boomu i otwarcia Dubaju na turystów. W ciągu zaledwie kilku lat Dubaj awansował do najbardziej ulubionego celu na kilkudniowe urlopy. Rządzony przez szejka-wizjonera Emirat kusi turystów słońcem, plażami i futurystycznymi atrakcjami. Z punktu widokowego ulokowanego na najwyższym budynku świata, Burj Khalifa, rozpościera się niesamowity widok na miasto i otaczającą go pustynię. U podnóży wieżowca znajduje się luksusowy souk, bazar arabski, czy ulokowany w sztucznym zbiorniku system fontann.
Dubaj coraz odważniej kradnie kolejne połacia pustyni. 25 kilometrów od ścisłego centrum miasta znajduje się Dubai Marina, nowoczesna dzielnica drapaczy chmur ulokowana dookoła sztucznego kanału.
Dubaj to jednak nie tylko drapacze chmur i utopijne projekty. Odrestaurowana dzielnica Bur Dubaj, pozwala zanurzyć się w atmosferę danej, arabskiej osady. Wieczorem warto wybrać się na jeden z arabskich bazarów. Zapachy kadzideł i innych pachnideł pozwalają przenieść się do krainy z tysiąca i jednej nocy.
Dubaj jest idealnym celem na kilkudniowe wypady. Nawet zimą temperatury pozwalają na kąpiel w wodach Zatoki Perskiej. Latem, kiedy temperatury przekraczają 40 °C, nawet woda nie przynosi spodziewanego orzeźwienia, w niektórych hotelowych basenach zamontowane są specjalne urządzenia do jej chłodzenia.
Rozwiń tekst