Przylądek Suonion (gr. Σούνιο) znajduje się u południowo-wschodnich wybrzeży Attyki. Już w starożytności Sunion stanowił charakterystyczny punkt orientacyjny dla marynarzy, zmierzających do Pireusu i
Aten a także miejsce, z którego możliwa była kontrola statków na okolicznych wodach Morza Egejskiego.
Najstarsze zachowane wykopaliska wskazują, że już w VIII w. p.n.e. na półwyspie znajdował się Święty Krąg Posejdona. W V w. p.n.e. rozpoczęto budowę pierwszej świątyni poświęconej Posejdonowi. Podczas najazdu Persów w roku 480 p.n.e. nieukończona świątynia została kompletnie zdewastowana. W latach 444-440 p.n.e. z inicjatywy Peryklesa podjęto się odbudowy świątyni. Nowy obiekt wzniesiono na fundamentach poprzedniej świątyni. Świątynia otoczona była 34 kolumnami doryckimi (do dzisiaj stoi jeszcze 12 z nich) a w środku znajdował się posąg Posejdona (nie zachował się on do czasów współczesnych). W przedsionku świątyni znajdował się fryz przedstawiający walkę centaurów z Lapitami oraz prace Tezeusza (do dzisiaj zachowało się jedynie 14 fragmentów fryzu). Wiele cech architektonicznych świątyni wykazuje podobieństwo do świątyni Hefajstosa w Atenach, co wskazuje, że obydwie świątynie zostały wzniesione przez tego samego architekta.
Przylądek Sounion uchodzi za bardzo dobre miejsce do obserwacji zachodów słońca a świątynia Posejdona jest drugą, po
Partenonie najchętniej fotografowaną świątynią w Grecji. Na przylądku wydeptane jest wiele ścieżek (poza ogrodzonym terenem świątyni), po których można się swobodnie poruszać nie płacąc wstępu na teren świątyni.
Rozwiń tekst