El Jable

El Jable

Na południe od miasta Corralejo rozciąga się prawdziwie pustynny krajobraz El Jable. Z miałkiego, białego piasku uformowały się rożnej wielkości wydmy, które z powodu ciągle wiejących wiatrów znajdują się w ciągłym ruchu. Silne podmuchy wiatru sprawiają, że prowadząca przez El Jable droga może być trudno przejezdna.
Od roku 1982 wydmy tak samo jak i przylegająca do nich Playa de Corralejo objęte są parkiem narodowym. Na terenie parku oczywiście nie wolno wznosić nowych budynków, krajobraz szpecą jednak niestety dwa duże, wybudowane jeszcze na początku lat osiemdziesiątych hotele. Z racji swego położenia są one koszmarnie drogie.
W ciągu ostatnich lat teren wydm zaczął się zmniejszać. Roślinność coraz mocniej porasta zewnętrzne obszary parku. Prawdziwe wysokie wydmy, usypane z oślepiająco białego piasku znajdują się jedynie w środkowej części El Jable.
Przez park nie poprowadzono żadnych ścieżek, jednakże można na własną rękę urządzić sobie spacery po piaskowych górkach. Uwaga na świeżo usypane wydmy, ich konsystencja jest wyjątkowo luźna, a sypki piasek sprawia, że można się bardzo łatwo w nim zapaść. Podczas wędrówki nie ma co liczyć na cień, wybierając się na wędrówkę należy koniecznie zadbać o nakrycie głowy oraz nasmarować skórę kremem z wysokim filtrem UV. Należy zabrać ze sobą odpowiedni zapas wody, podczas wędrówki nie ma żadnej możliwości, aby się w nią zaopatrzyć.
Rozwiń tekst