Saulakopf (2.517 m n.p.m.) to jeden z charakterystycznych szczytów w paśmie Rätikon w Alpach Retyckich (Rätische Alpen). Położony w dolinie
Brandnertal, szczyt wyróżnia się stromymi, skalistymi ścianami od strony południowej i wschodniej. Szczyt stanowi doskonały punkt widokowy na Lünersee oraz okoliczne szczyty, w tym majestatyczną Schesaplanę (2.965 m n.p.m.), szczyt Zimba (2.643 m n.p.m.) oraz masyw Drei Türme. Na południowej ścianie Saulakopf poprowadzona została jedna z najtrudniejszych via ferrat w regionie, o trudności D/E.
Nasza wyprawa rozpoczęła się przy górnej stacji kolejki Lünerseebahn. Całkowita długość trasy wynosi około 9 kilometrów, z czego sama via ferrata to około 500 metrów wspinaczki o przewyższeniu przekraczającym 200 metrów. Przewyższenie całej trasy wynosi około 680 metrów. Czas przejścia całej trasy to około 5-6 godzin, w zależności od doświadczenia i warunków pogodowych.
Opis trasy:
Od stacji kolejki kierujemy się w kierunku wschodnim w kierunku tamy tworzącej Lünersee. Na końcu tamy kierujemy się na ścieżkę oznakowaną jako Saulajochsteig. Po około godzinie marszu docieramy do rozwidlenia szlaków na przełęczy Saulajoch (2.065 m n.p.m.) - tu skręcamy w prawo, na ścieżkę prowadzącą w kierunku widocznej już ściany Saulakopf. Po kolejnych 5 minutach docieramy do kolejnego rozwidlenia szlaków. W lewo skręca ścieżka prowadząca bezpośrednio na szczyt Saulakopf. Tą ścieżką zejdziemy w dół. Ścieżka trawersuje zbocze Saulakopf i po kolejnej godzinie marszu, osiągając wysokość 2.100 m n.p.m., w rejonie Obere Saulakopfkar, docieramy do piarżyska pod ścianą, gdzie znajduje się początek via ferraty.
Pierwszy odcinek ferraty jest jednocześnie jej najtrudniejszym fragmentem, zawierającym kilka przewieszeń o trudności E. Skała jest tu bardzo zwarta, ale miejscami dość gładka, co w połączeniu z ekspozycją wymaga maksymalnej koncentracji. Po pokonaniu tego odcinka trasa prowadzi do szerokiej półki skalnej, stanowiącej dobre miejsce na odpoczynek.
Końcowa część ferraty zawiera efektowny element - wiszące schody o długości 30 metrów, ułatwiające pokonanie stromej ściany. Dla osób preferujących tradycyjną wspinaczkę, istnieje możliwość obejścia tego odcinka alternatywną drogą skalną. Dalsza część trasy prowadzi już łatwiejszymi odcinkami (trudność C/B) w kierunku szczytu.
Szczegółowy opis techniczny ferraty można znaleźć
tutaj.
Zejście:
Zejście ze szczytu prowadzi oznakowanym szlakiem turystycznym w kierunku południowym. Początkowo stromy, z czasem łagodnieje i na przełęczy Saulajoch łączy się ze szlakiem, którym wchodziliśmy na górę. Zejście zajmuje około 2 godzin.
Uwagi:
Via ferrata Saulakopf jest trasą dla doświadczonych wspinaczy. Nie zaleca się jej początkującym ani osobom z lękiem wysokości. Najlepszy okres na przejście to od lipca do września. Należy sprawdzić prognozę pogody przed wyruszeniem - trasa jest szczególnie niebezpieczna podczas deszczu lub burzy. W przypadku pogorszenia pogody należy jak najszybciej opuścić ferratę.
Dojazd:
Najlepszym punktem startowym jest parking przy dolnej stacji kolejki Lünerseebahn. Współrzędne GPS: 47.059400° N, 9.754353° E. Parking jest płatny, ale przestronny i dobrze zorganizowany.