Brandnertal

Brandnertal

Brandnertal to malowniczy region położony w austriackim kraju związkowym Vorarlberg, w zachodniej części Alp Retyckich. Dolina rozciąga się między miejscowościami Bludenz i Bürs a jeziorem Lünersee z masywem Schesaplana w paśmie Rätikon. Centralnym punktem doliny jest miejscowość Brand, która stanowi popularny kurort turystyczny, narciarski i wspinaczkowy.
Region słynie z różnorodności krajobrazowej i bogatej infrastruktury turystycznej. Do największych atrakcji należą: Lünersee - położone na wysokości 1.970 m n.p.m. wysokogórskie jezioro, uznawane za jedno z najpiękniejszych w Alpach, przełęcz Lünersattel (2.315 m n.p.m.) oferująca panoramiczne widoki na Szwajcarię oraz masyw Schesaplana (2.965 m n.p.m.). Charakterystycznym punktem jest Schweizertor - formacja skalna na wysokości 2.132 m n.p.m., a także szczyt Mondspitze (2.145 m n.p.m.) górujący nad doliną.
Brandnertal oferuje ponad 400 kilometrów oznakowanych szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Na uwagę zasługuje Golmer Höhenweg - malownicza trasa wysokogórska z widokami na Rätikon. Region słynie z licznych via ferrat, wśród których wyróżniają się trasy na Kirchlispitzen (2.552 m n.p.m.), Zimbę (2.643 m n.p.m.) oraz Saulakopf. Miłośnicy wspinaczki znajdą tu ponad 20 dróg o różnym stopniu trudności.
Do ciekawych atrakcji należą również: Bürser Schlucht - malowniczy wąwóz, wodospady Fallbach, jaskinie w rejonie Rellseck oraz park linowy w Brand. Zimą dolina zamienia się w popularny ośrodek narciarski oferujący 64 kilometry tras zjazdowych. Region słynie także z tradycyjnego pasterstwa alpejskiego - latem można odwiedzić liczne hale i spróbować lokalnych serów.
Najlepsze warunki do fotografowania w regionie panują wczesnym rankiem, gdy pierwsze promienie słońca oświetlają szczyty Rätikon, oraz późnym popołudniem, gdy światło nadaje skałom ciepłą, złotawą barwę. Szczególnie fotogeniczne są okolice Lünersee o wschodzie słońca oraz widoki na masyw Drei Türme podczas zachodu.
Podczas naszego pobytu bazą wypadową było miasteczko Braz, które okazało się doskonałym wyborem ze względu na dogodne położenie i spokojną atmosferę. Przeszliśmy trasę Golmer Höhenweg, pokonaliśmy via ferratę na Saulakopf oraz odwiedziliśmy Bürser Schlucht. W schroniskach górskich i restauracjach mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych dań kuchni regionalnej oraz lokalnego sera alpejskiego (Alpkäse), wytwarzanego tradycyjnymi metodami w okolicznych gospodarstwach.
Rozwiń tekst
Opcje mapy
  • Typ mapy