Informacje ogólne:
Schwizertor (2.137 m n.p.m.) to jedna z najbardziej charakterystycznych formacji skalnych w masywie Rätikon. Opisana poniżej trasa tworzy pętlę, rozpoczynającą i kończącą się przy górnej stacji kolejki Lünerseebahn. Trasa ma długość około 15 kilometrów i pokonuje przewyższenie rzędu 750 metrów. W zależności od tempa marszu, warunków pogodowych i postojów, przejście zajmuje około 6-7 godzin. Jest to szlak o znacznym stopniu trudności, wymagający dobrej kondycji ze względu na strome podejścia i mocno eksponowane odcinki.
Poniżej znajdują się szczegółowe informacje o szlaku a ślad GPS w formacie gpx można pobrać
tutaj.
Opis trasy:
Wędrówkę rozpoczynamy od górnej stacji kolejki Lünerseebahn w austriackim regionie
Brandnertal. Pierwszy odcinek to obejście Lünersee od strony wschodniej - łatwy, płaski odcinek zajmujący około godziny. Po dojściu do Lünersee Alpe skręcamy w lewo, w kierunku przełęczy Gafalljoch (2.239 m n.p.m.). Podejście pod przełęcz jest strome i zajmuje około 1,5 godziny. Szlak prowadzi przez górską halę, gdzie często spotkać można pasące się krowy. Przełęcz Gafalljoch znajduje się na granicy austriacko-szwajcarskiej i roztacza się z niej wspaniały widok na doliny po obu stronach granicy.
Z przełęczy kierujemy się na wschód, trawersując zbocza masywu Kirchlispitzen (2.552 m n.p.m.). Ten kilometrowy odcinek wymaga szczególnej uwagi ze względu na ekspozycję terenu i wąską ścieżkę. Należy też uważać na spadające odłamki skalne. Następnie szlak opada w dół - zejście jest strome, ale przy dobrych warunkach zajmuje około godziny.
Kolejny etap to podejście w lewo w kierunku Schwizertor (2.137 m n.p.m.) - najbardziej wymagający fragment całej wędrówki (około 1 godziny). Odcinek jest częściowo ubezpieczony łańcuchami i drabinami. Schwizertor to charakterystyczna formacja skalna w kształcie bramy, z której roztacza się panorama na szwajcarskie doliny. Na przełęczy znajduje się budynek dawnej straży granicznej.
Po przejściu przez Schwizertor czeka nas jeszcze podejście na przełęcz Verajoch (2.330 m n.p.m.), co oznacza około 200 metrów przewyższenia. Ten odcinek, wiodący przez alpejską łąkę pokrytą wysokogórską roślinnością, zajmuje około godziny.
Z przełęczy Verajoch rozpoczyna się zejście do punktu startowego. Pierwszy etap to około 40-minutowe zejście do Lünersee Alpe. Stąd można wrócić do kolejki dwoma wariantami: krótszym - wschodnim brzegiem Lünersee (około 1 godziny) lub dłuższym - zachodnim (około 1,5 godziny). My wybraliśmy wariant zachodni licząc na ładne widoki. Okazało się niestety, że nadłożenie drogi było zbędne, bo strona zachodnia nie oferuje znacząco innych widoków niż strona wschodnia.
Uwagi:
Trasa wymaga dobrej kondycji fizycznej i doświadczenia w terenie wysokogórskim. Ze względu na ekspozycję i trudności techniczne (łańcuchy, drabiny) nie jest polecana osobom z lękiem wysokości oraz początkującym turystom. Najlepszy okres na przejście to miesiące od lipca do września. Konieczne jest solidne obuwie trekkingowe i odpowiednie wyposażenie górskie. Ze względu na długość trasy należy wyjść wcześnie rano, aby mieć zapas czasu na ewentualne trudności i zdążyć na ostatni zjazd kolejką. Przy złej pogodzie lub ograniczonej widoczności nie należy wychodzić w trasę.
Dojazd:
Punktem startowym jest parking przy dolnej stacji kolejki Lünerseebahn. Współrzędne GPS: 47.059400° N, 9.754353° E. Parking jest płatny w sezonie letnim.
Rozwiń tekst