Vest-Telemark Museum Eidsborg

Vest-Telemark Museum Eidsborg

Vest-Telemark Museum to niewielki skansen znajdujący się w sąsiedztwie miejscowości Dalen przy drodze RV45 prowadzącej z Dalen do Oftw. W skansenie znajduje się 28 odrestaurowanych starych, wiejskich zabudowań. Niektóre z budynków są otwarte a udostępnione pomieszczenia przedstawiają życie danych mieszkańców tych terenów.
Najciekawszym zabytkiem znajdującym się w skansenie jest kościół klepkowy (stavkirke) Eidsbord pochodzący z XIII wieku. Kościół klepkowy to szczególny rodzaj drewnianych kościołów norweskich, wznoszonych od X do XIII w., w czasach, gdy wiara chrześcijańska mieszała się z wierzeniami w pogańskich bogów wikingów. Kościoły te należą do najstarszych drewnianych zabytków Europy. Kościół Eidsborg poświęcony jest świętemu Mikołajowi z Bari. Kościółek mieści zaledwie 80 osób i jest jednocześnie najmniejszym kościołem klepkowym w Norwegii. Obecnie w kościele nieprowadzone są regularne liturgie. Okazjonalnie odbywają się w nim śluby. Dookoła kościoła znajduje się cmentarz, na którym znajdują się zarówno współczesne jak i historyczne nagrobki.
Na terenie skansenu znajduje się także nowoczesny budynek wystawienniczy, w którym prezentowane są ciekawe eksponaty informujące o historii zachodniej części Telemarku. Szczególną uwagę warto zwrócić na przepiękne malowidła na drewnie.
Rozwiń tekst