Geysir

Geysir

Geysir to pole geotermalne położone w dolinie Haukadalur w południowo-zachodniej Islandii. Na polu znajduje się kilka gejzerów (między innymi Geysir i Strokkur, które są jedynymi czynnymi gejzerami w Europie) oraz liczne źródła geotermalne (między innymi Smiður i Litli-Strokkur). Słowo Geysir pochodzi od islandzkiego czasownika geysa, który oznacza tryskać, wybuchać. Od nazwy Geysir pochodzi miano nadane źródłom geotermalnym wyrzucającym wodę.
Geysir wyrzucał wodę na wysokość około 80. Obecnie jego aktywność wyraźnie spadła, wyrzuca on wodę na kilka metrów i to tylko kilka razy w roku.
Strokkur jest natomiast gejzerem czynnym. Wyrzuca on regularnie wodę co około 10 min na wysokość 35 metrów.
W niedalekiej odległości od pola geotermalnego, znajduje się wygasły wulkan Laugarfjall z którego roztacza się widok na dolinę Haukadalur oraz znajdujące się w dole pole geotermalne. Na szczyt wulkanu poprowadzona jest ścieżka.
Geysir i Strokkur zaliczane są do głównych atrakcji trasy turystycznej zwanej Złotym Kręgiem. Łatwość dostępu (Geysir leży w bezpośrednim sąsiedztwie drogi nr. 35 Biskupstungnabraut) sprawia, że miejsce odwiedzane jest przez liczne grupy turystów i jest dość zatłoczone.