Stary Smokowiec

Stary Smokowiec

Stary Smokowiec (słow. Starý Smokovec) to założona w roku 1793 miejscowość u podnóża Tatr. Obecnie, ze względu na bliskość gór, miejscowość jest popularnym ośrodkiem turystycznym. Mimo natłoku turystów, miejscowość zachowała swój secesyjny charakter. Stylowe wille i hotele niczym perły zdobią krajobraz miasta. Najbardziej rozpoznawanym budynkiem, nierozłącznie kojarzącym się z miastem jest wybudowany w roku 1904 Grand Hotel. Warto także wspomnieć o wybudowanym w roku 1888 kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny czy wybudowanym w roku 1908 dworcu kolejowym.
Miasto jest także ważnym punktem komunikacyjnym linii kolejowej łączącym Poprad (Poprád), Tatrzańską Łomnicę (Tatranská Lomnica) oraz Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso). W Starym Smokowcu znajduje się także dolna stacja kolejki na Hrebienok.
Dla nas Stary Smokowiec był bazą wypadową na okoliczne szlaki. Kilka razy dojechaliśmy do miasta kolejką elektryczną, a kilka razy samochodem. W mieście nie ma darmowych parkingów, więc trzeba zostawić auto na jednym z wielu płatnych parkingów, które są dosyć drogie. Dla czteroosobowej rodziny dojazd kolejką był tańszy niż opłacenie parkingu. Wadą takiego rozwiązania jest oczywiście konieczność czekania na kolejny odjazd kolejki.
Generalnie miasto zrobiło na mnie sympatyczne wrażenie. Niestety nie mieliśmy możliwości zobaczenia Starego Smokowca nocą, a myślę, że warto byłoby na taki spacer się wybrać.
Rozwiń tekst