Gjáin

Gjáin

Gjáin to mała, malownicza kotlina znajdująca się w południowej Islandii. Przez dolinę przepływa rzeka Rauðá, która tworzy liczne wodospady, największy z nich, Gjárfoss, znajduje się w północnej części kotliny i ma wysokość około 16 metrów.
Dolina powstała w wyniku erupcji wulkanicznych i późniejszej erozji. Widoczne są bazaltowe słupy oraz inne twory skalne powstałe w wyniku zderzenia gorącej lawy z zimną wodą.
Gjáin to prawdziwa oaza znajdująca się w środku skalnego, surowego płaskowyżu. Jadąc w kierunku doliny nic nie wskazuje na to, że gdzieś tam ukryta jest oaza porośnięta zieloną trawą, przez którą przepływa malowniczy strumień. Dzięki temu, że dolina schowana jest poniżej poziomu terenu, nawet podczas wietrznej pogody panuje w niej spokój, cisza i jest względnie ciepło.
Aby dotrzeć do doliny jest kilka możliwości. Pierwsza możliwość, to półgodzinna wędrówka od leżącego w pobliżu dworku Stöng. Druga możliwość do dojazd szutrową drogą 327 Stangarvegur. Podczas naszego pobytu na Islandii, droga ta była w bardzo złym stanie. Głębokie koleiny, nierówności i wystające kamienie sprawiały, że jazda była bardzo niekomfortowa i powolna. Droga nie jest zaliczana do dróg górskich, więc można się nią poruszać także pojazdami o napędzie na dwa koła. Jednak zdecydowanie polecam pojazd terenowy.