Achílleion

Achílleion

Podczas jednej ze swoich wypraw na Korfu, cesarzowej austriackiej Elżbiecie tak bardzo spodobał się umiarkowany klimat, że postanowiła wybudować swoją letnią rezydencję właśnie na Korfu. W roku 1889, pod nadzorem włoskiego architekta Rafaele Carito rozpoczęła się budowa Achílleionu. Wybudowana w neorenesansowym stylu rezydencja, z dużym ogrodem i imponującym mostem prowadzącym ku morzu, Achílleion jest najważniejszą atrakcją turystyczną na Korfu. Cesarzowa Sisi osobiście zajmowała się projektowaniem i urządzeniem wszystkich wnętrz rezydencji oraz przylegającego parku. Wnętrza komnat malowane były przez znanych ówczesnych malarzy, parkowe rzeźby zostały sprowadzone z Włoch. Nazwa rezydencji, Achílleion, nadana została na cześć bohatera wojny trojańskiej, Achillesa. W ogrodzie ustawiona została ogromna rzeźba przedstawiająca moment śmierci Herosa, kiedy to strzała ugodziła go w piętę.
Po śmierci Sisi pałac przez wiele lat stał pusty. W roku 1907 rezydencja została przejęta przez pruskiego cesarza Wilhelma II. Aż do wybuchu pierwszej wojny światowej, Achílleion stał się jego letnią rezydencją. Wilhelm, jak przystało na prawdziwego wojownika, nakazał usunięcie rzeźby umierającego Achillesa i zastąpienie jest posągiem jej posągiem Achillesa zwycięzcy.
Zwiedzanie rezydencji najlepiej zaplanować bądź w godzinach porannych, zanim przed rezydencję zaczną zjeżdżać się autobusy wypełnione turystami. Zwiedzanie niewielkich komnat w towarzystwie setek innych osób nie należy do rzeczy przyjemnych, zwłaszcza w gorących, letnich miesiącach.
Rozwiń tekst