Hengill

Hengill

Hengill to wznoszący się na wysokość 850 metrów wulkan wchodzący w skład systemu wulkanicznego składającego się z trzech wulkanów. Pozostałe dwa to Hrómundartindur oraz Grensdalur. Widoczne gorące źródła i fumarole świadczą o ciągłej aktywności wulkanicznej chociaż erupcja zarejestrowana była ponad 2000 lat temu.
Wulkan jest ważnym źródłem energii dla dwóch dużych elektrowni geotermalnych: Hellisheiði i Nesjavellir.
Okolice wulkanu są atrakcyjnym obszarem turystycznym. W okolicach wulkanu oraz na jego zboczach znajduje się wiele szlaków i ścieżek. Niestety, większość jest nieoznakowana. Wybierając się na wędrówkę w okolicę wulkanu trzeba być dobrze przygotowanym i wiedzieć, którą trasą będzie się szło. Mimo tej niedogodności warto wybrać się na wędrówkę w okolicę wulkanu. Widoki są wspaniałe.
Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy na parkingu (WGS: 64.048325, -21.373299) w pobliżu elektrowni Hellisheiðarvirkjun. Pierwszy etap to wspinaczka po niezbyt stromym zboczu na niewielką przełęcz. Z przełęczy rozpościera się wspaniały widok na pola wulkaniczne znajdujące się na południu i rozległy płaskowyż na północy. Kolejny etap to przejście płaskowyżem w kierunku wulkanicznych wzgórz. Płaskowyż porośnięty był soczystą, zieloną trawą, na której pasły się owce. Przemierzając płaskowyż trzeba było pokonać klika strumieni. Nie były one jednak szerokie i dało się bez problemu je przeskoczyć. Po minięciu małego wodospadu ścieżka zaczęła piąć się po stromym zboczu na krater wulkanu Hengill. Krajobraz zmienił się dramatycznie, zielona trawa ustąpiła miejsca wulkanicznym skałom. Tu i ówdzie z ziemi wydobywała się para wodna. Sam wulkan Hengill (806 m n.p.m.) to niepozorny stożek znajdujący się obok ścieżki. W oczy rzucają się ciekawe formacje skalne utworzone przez wypływającą lawę. Ścieżka prowadzi dalej w kierunku kolejnego stożka wulkanicznego zwanego Skeggi (815 m n.p.m.). Ze szczytu Skeggi rozpościera się rozległy widok na znajdujące się w dole jezioro Þingvallavatn oraz widoczny w oddali lodowiec Langjökull. W kierunku zachodnim widoczne jest także miasto Reykjavik.
W drogę powrotną wybraliśmy ścieżkę prowadzącą po wulkanicznych wzgórzach otaczających wspomniany wcześniej zielony płaskowyż. Trasa okazała się nie mniej interesująca niż droga w górę. Ścieżka prowadziła przez pola lawowe z bardzo ciekawymi formacjami skalnymi. Trzeba jednak wspomnieć, że w niektórych miejscach ścieżka była mocno zaniedbana i prowadziła przez eksponowany i śliski teren. Trzeba było mocno uważać, aby nie poślizgnąć się i spaść w głęboką przepaść.
Ostatecznie przeszliśmy około 13 kilometrów. Pokonane wzniesienie wyniosło około 600 metrów. Na poniższej przedstawiona jest trasa, którą my przeszliśmy a ślad GPS trasy w formacie gpx można pobrać tutaj.
Wędrówka poprzez okolice wulkanu Hengill z pewnością dostarczyła ciekawych wrażeń i pozwoliła na zapoznanie się z wulkaniczną historią wyspy.
Rozwiń tekst