Gullfoss

Gullfoss

Gullfoss to wodospad na rzece Hvítá znajdujący się na skraju interioru. Wodospad zbudowany jest z dwóch ustawionych względem siebie prawie pod kątem prostym kaskad. Pierwsza kaskada mierzy 11 metrów, druga zaś wysokość 21 metrów. Po opuszczeniu wodospadu rzeka wpływa do długiego kanionu, którego ściany wznoszą się na wysokość około 70 metrów ponad taflę wody.
Średnio przez wodospad przepływa 140 metrów sześciennych wody na sekundę, co sprawia, że wodospad jest jednym z najsilniejszych wodospadów na Islandii. Z racji dużej ilości przepływającej wody, wokół wodospadu unosi się mgła wodna. Dookoła wodospadu znajduje się kilka punktów widokowych a co odważniejsi mogą wejść na półkę skalną znajdująca się pomiędzy obydwoma kaskadami wodospadu. Przed wejściem na półkę warto nałożyć pelerynę aby w ten sposób zabezpieczyć się wszechobecnymi drobniakami wody.
Na początku XX wieku stoczyła się batalia sądowa o istnienie wodospadu. Wodospad i teren wokół niego został wydzierżawiony przez angielską firmę, która chciała wybudować tutaj elektrownię wodną. Pomysłowi temu sprzeciwiła się Sigríður Tómasdóttir z pobliskiej farmy Brattholt. Dzięki wsparciu prawnika Sveinna Björnssona (późniejszego prezydenta Islandii) stoczyła ona batalię prawną o przerwanie planowanej inwestycji. Ostatecznie Sigríður Tómasdóttir zagroziła, że rzuci się w nurt wodospadu. Groźba ta a także opóźnienia płatności spowodowały, że umowa została ostatecznie anulowana. Dzisiaj wodospad i przylegający do niego teren objęty jest rezerwatem przyrody.
Wraz z pobliskim polem geotermalnym Geysir oraz parkiem narodowym Þingvellir wodospad należy do tzw. Złotego Kręgu.
Wodospad znajduje się przy drodze 35 Kjalvegur. W bezpośrednim sąsiedztwie wodospadu znajduje się duży parking, restauracja oraz sklep.
Rozwiń tekst