W południowo-wschodniej części Kos znajduje się ogromny teren wykopalisk. Na zachodnim skraju wykopalisk, wzdłuż ulicy Theokritou, znajduje się antyczny Gimnazjon, plac sportowy z zadaszona bieżnią. Sportowcy mogli więc trenować w czasie deszczu czy nawet zimą. Pochodzenie obiektu datuje się na II w. p.n.e., a więc czasy epoki hellenistycznej. Kilka, z ponad 80 kolumn zostały na nowo postawione, dzięki nim można się przekonać o rozmiarach tego obiektu sportowego.
Bezpośrednio przy bieżni znajdują się tak zwane wschodnie termy z czasów rzymskich. Z dawnej świetności łaźń niewiele pozostało, dziś widoczny jest jedynie duży stos gruzów.
Po drugiej stronie bieżni, w północnej części wykopalisk znajduje się dobrze zachowana mozaika podłogowa z czasów rzymskich. Na mozaice przedstawiono następujące sceny: Apollona w otoczeniu dziewięciu muz, Dionizosa oraz Parys wydającą wyrok. Trzy boginie Hera, Atena oraz Afrodyta sprzeczają się, która z nich jest najpiękniejsza. Parys wspomagana przez wysłannika bogów Hermesa zawyrokowała, że najpiękniejszą kobietą jest Afrodyta.
Idąc dalej w kierunku południowym, po lewej ręce znajduje się budynek nazywany Nimfeum. Powstanie budowli datuje się na III wiek przed naszą erą. Prawdopodobnie była to publiczna łaźnia. Ornamentyka wnętrza budowli przypomina sztukę Maurów: ściany są do wysokości 1,8 m. wyłożone marmurem, dziedziniec wewnętrzny jest z trzech stron otoczony kolumnami a jego wnętrze ozdobione jest wzorzystą mozaiką, z której niestety zachowały się jedynie fragmenty. Z czwartej strony dziedzińca znajdowały się balie na wodę.
Idąc dalej rzymską droga Via Cardo w kierunku północnym, dochodzi się do kryzowania z drugą zachowaną rzymską drogą Decumana. Droga ta była główną ulicą rzymskiego miasta, jej pochodzenie datuje się na III w. n.e. Ulica przebiega prostopadle do Via Cardo. Idąc droga Decumana na wschód, po lewej stronie widnieje zadaszony budynek willi rzymskiej, zwany Domem Europy. Budowla ta znana jest ze względu na mozaikę znajdującą się na jej dziedzińcu, przedstawiającą historie fenickiej córki królewskiej Europy, która została porwana przez Zeusa i uwięziona na Krecie.
W budynku obok znajdują się ruiny rzymskich łaźni i toalet. Dobrze zachowały się nisze w ścianach z baliami na wodę. Na ścianach zachowały się także malowidła przedstawiające różne zawody. Szczególnie dobrze zachował się obraz listonosza z napisem „biegnę przez 12 godzin”.
W ostatniej budowli, przy wschodnim krańcu wykopalisk, znajduje się jeszcze jedna dobrze zachowana mozaika podłogowa.
Rozwiń tekst