Mosta

Mosta

Mosta to szybko rozwijające się miasto w środkowej części Malty. Najważniejszą atrakcją turystyczną miasta jest kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Santwarju Bażilika ta' Santa Marija) zwany potocznie Rotundą. Kościół, wzorowany na rzymskim Panteonie, posiada trzecią co do wielkości niepodparta kopułę w Europie (po Bazylice Św. Piotra w Rzymie i kościele Santa Maria del Fiore we Florencji).
Budowa Bazyliki rozpoczęła się w roku 1833. Fundatorami i budowniczymi kościoła byli mieszkańcy miasta. Kościół został oficjalnie konsekrowany 15 października 1871. W roku 2018, dekretem papieskim, kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.
Dziewiątego kwietnia 1942, podczas nalotu Luftwaffe, 500 kilogramowa bomba przebiła kopułę i spadła między szukających schronienia mieszkańców miasta. Na szczęście bomba nie wybuchła ani nie zraniła nikogo ze zgromadzonych wiernych. Wśród mieszkańców miasta panuje przekonanie, że był to cud. Replika bomby znajduje się obecnie w zakrystii kościoła, natomiast miejsce przebicia kopuły jest widoczne do dzisiaj.
W mieście znajdują się także inne, ciekawe kościoły: St. Andrew Church, kościółek Bidnija, Speranza Chapel, St. Leonard Chapel i Il-Kappella ta' San Pawl Eremita. W pobliżu miejscowości przebiega Victoria Lines, linia fortyfikacji obronnych przebiegająca w poprzek wyspy.
Rozwiń tekst