Attyka

Attyka

Attyka (gr. Αττική) to region i kraina historyczna w Grecji leżąca na półwyspie Peloponez. W starożytności Attyka leżała w granicach miasta-państwa Ateny. Do antycznej Attyki należało kilka przybrzeżnych wysp, między innymi Salamina i Egina. W czasach antycznych Attyka byłą centrum kultu bogini Ateny (Akropol w Atenach) oraz Posejdona (świątynia na przylądku Sounion).
Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z neolitu. Pierwsza ateńska polis powstała na obwarowanym Akropolu i w miarę upływu czasu rozbudowywała się u jego podnóża. Na przestrzeni wieków, polis było wielokrotnie burzone jednak zawsze się odbudowywało. Ateny rozbudowywały się aż do początku XIII wieku p.n.e. W szczytowym okresie, polis obwarowane były bardzo grubym cyklopowym murem obronnym. W IV wieku p.n.e. doszło do zjednoczenia okolicznych polis i powstało jednolite państwo ateńskie. Życie gospodarcze i kulturalne toczyło się w głównym mieście, Atenach. W starożytności, okres świetności Attyki rozpoczął się w V wieku p.n.e., przede wszystkim za Peryklesa – demokracja, sztuka i filozofia przeżywały wtedy swój rozkwit, a wpływy miasta rozciągały się na cały basen Morza Śródziemnego. Najwyższy poziom zamożności i rozwoju urbanistycznego Ateny osiągnęły w czasach rzymskich, za cesarza Hadriana. Jednakże nawet wtedy Ateny nie były najważniejszym miastem śródziemnomorskim. Całkowity upadek miasta, niemal do poziomu wiejskiego, nastąpił pod panowaniem tureckim.
Attyka, poza Atenami była obszarem typowo rolniczym. We wschodniej części regionu leżało bogate w kopaliny miasto Lawrino. Na południu natomiast znajdowało się ważne kulturowo i strategicznie miasto Sounion.
Współcześnie Attyka, nazywana popularnie Riwierą Ateńską, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych regionów turystycznych w Grecji, także za sprawą największej liczby mieszkańców w skali całego kraju. Zwiedzanie Attyki to przede wszystkim zwiedzanie Aten, które jest miastem bogatym w zabytki i wyjątkowe miejsca. Głównym punktem zwiedzania miasta jest wzgórze Akropol, na którym znajduje się z Panteon, Erechtejon, Propyleje, Pinakoteka oraz Świątynia Bogini Nike. Innym ciekawym miejscem jest stadion Panathinaiko, arena pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich.
Sami Ateńczycy weekendy spędzają chętnie na niewielkiej wysepce Egina. Według legendy, Zeus umieścił na tej wyspie swoją kochankę - Aiginę. Wyspa stała się miejscem sekretnych spotkań Zeusa i jego kochanki.
Rozwiń tekst
Opcje mapy
  • Typ mapy