Arnarstapi

Arnarstapi

Arnarstapi to niewielka wioska rybacka położona w zachodniej części półwyspu Snæfellsnes u stóp góry Stapafell. Swoją popularność Arnarstapi zawdzięcza mocno zerodowanemu klifowemu wybrzeżu. Morze wyżłobiło w bazaltowej skale zatoczki, jaskinie i luki skalne. Co bardziej twarde skały pozostały w morzu w postaci ostańców i iglic. Podczas sztormów rozpędzone fale oceanu rozbijają się o skały tworząc wysokie na kilka metrów grzebienie.
Ponad klifami poprowadzona jest ścieżka, z której można podziwiać klify oraz formacje skalne. Ścieżka prowadzi przez pole lawowe, aż do małej kawiarenki Fjöruhúsið w sąsiedniej miejscowości Hellnar.
Wysokie klify i ostańce to miejsce gniazdowania niezliczonych ilości ptaków morskich. Spotkać można mewy śmieszki, mewy trójpalczaste i fulmary. Gniazdują tutaj także rybitwy popielate. Ten gatunek ptaka jest niezwykle agresywny i atakuje każdego, kto wejdzie na teren, na którym ptak ten ma gniazda. Byliśmy świadkami ataku kilku ptaków na małe dziecko, które weszło na trawę, gdzie znajdowały się gniazda.
W Arnarstapi znajduje się klika parkingów, na których można zostawić auto. Do miejscowości dojechać można drogą 5710 Arnarstapavegur, która odchodzi od drogi 574 Útnesvegur.
Rozwiń tekst