Skógafoss

Skógafoss

Skógafoss to wodospad położony na klifach dawnego wybrzeża, na rzece Skógá. Wodospad ma wysokość 60 metrów a jego szerokość dochodzi do 25 metrów, co sprawia, że należy on do największych wodospadów na wyspie. Dzięki temu jest jednym z najczęściej odwiedzanych wodospadów na wyspie.
Wodospad można oglądać z dołu, można także wejść po schodach na górę i podziwiać widok z krawędzi wodospadu. Widok z góry nie jest tak spektakularny, jak widok z dołu.
Przy wodospadzie zaczyna się słynny szlak Laugavegur prowadzący do Landmannalaugar. Początkowo szlak prowadzi ponad rzeką Skógá i ze szlaku można podziwiać kolejne wodospady, aczkolwiek nie tak spektakularne, jak Skógafoss. Szlak prowadzi przez dolinę pod lodowcem Eyjafjallajökull gdzie można zobaczyć lawę wyrzuconą przez wulkan podczas erupcji w roku 2010.
Z wodospadem związana jest także legenda. Otóż Þrasi Þórólfsson, jeden z pierwszych wikingów osiadłych w tej okolicy, podobno ukrył za wodospadem skrzynię ze złotem. Wielu śmiałków szukało tego skarbu, w końcu udało się go odnaleźć. Znalazca ciągnął skrzynię za pierścień, który jednak się urwał a skrzynia została porwana przez wodospad i przepadła. Ów pierścień został przekazany do lokalnego kościoła, dzisiaj można zobaczyć go w lokalnym muzeum.
Wodospad znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi numer 1 Suðurlandsvegur. Droga do parkingu jest oznakowana.
Rozwiń tekst