Pomorie

Pomorie

Pomorie (bułg. Поморие) to miasteczko położone na wybrzeżu Morza Czarnego, około 18 kilometrów na północ od Nesebyr) i Apollonii (dzisiejszy Sozopol), co prowadziło do ciągłych sporów, co do przynależności miasta. W pewnym momencie swej historii, miasto wyrosło na największego producenta soli w regionie i zyskało na znaczeniu. Cezar Trajan wydał dekret nadający miastu prawo bicia własnych monet. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego, miasto przechodziło z rąk do rąk. Za panowania osmańskiego miasto znowu uzyskało status ważnego ośrodka produkującego sól. W roku 1906 miasto doszczętnie spłonęło i zostało opuszczone. W 1934 zaczęto odbudowę miasta, przy czym jego nazwa została zmieniona na Pomorie. Czasy komunizmu to kolejny ciężki okres dla miasta. Komuniści postanowili zamienić miasto w duży ośrodek przemysłowy. Rewolucja w 1989 spowodowała drastyczne cięcia budżetowe, co przyczyniło się do upadku nowo wybudowanych fabryk. Począwszy od lat 90 miasto stara się zmienić swój wizerunek na miasto przyjazne turystyce. Jednak z dość marnym skutkiem.
Główną atrakcją turystyczną miasta jest muzeum soli. W niewielkim budynku zlokalizowanym w pobliżu zatoki zgromadzono stare narzędzia służące do ważenia soli oraz fotografie przedstawiające proces odparowywania wody morskiej i produkcji soli.
Będąc w mieście warto wybrać się na spacer mierzeją oddzielającą Morze Czarne od Zalewu Pomorskiego. Warto na spacer zarezerwować nieco więcej czasu. Mierzeja jest długa, a widoki naprawdę piękne.
Rozwiń tekst