Jelsa

Jelsa

Jalsa to niewielkie turystyczne miasteczko położone w centralnej części północnego wybrzeża wyspy Hvar. Miasto ono doskonałą bazę wypadową do pieszych wędrówek i rowerowych wypadów po górzystej, centralnej części wyspy Hvar. Wnioskując po wykopaliskach znajdującej się niedaleko miasta w jaskini Grapčeva Špilija, okolica zamieszała była już w czasach neolitycznych. Po Grekach pozostała dobrze zachowana wieża obserwacyjna w południowej części miasta. Spadek po Rzymianach to wille mieszkalne w najstarszej części miasta.
Centralny plac miasteczka otoczony jest przez budynki w stylu renesansowym. Południową część placu wybudowany w roku 1331 kościół Uynesenja Marija (Wniebowzięcia NMP). W roku 1535 kościół został przebudowany na twierdzę. Siejące spustoszenia wojska osmańskie zmusiły wielu mieszkańców Dalmacji do szukania schronienia. Jelsa stała się jednym z głównych schronień dla uciekinierów ze stałego lądu. W XVII wieku kościół został powiększony, dobudowano dwie mniejsze nawy. Kolejna przebudowa miała miejsce w wieku XIX, dobudowano 4 większe nawy oraz dzwonnicę. W kościele znajduje się przepiękny obraz pędzla flamandzkiego mistrza P. de Costera przedstawiającym scenę męczeństwa Fabiny i Sebastiana.
Nieco dalej w kierunku północnym, w najstarszej części miasta znajduje się renesansowy kościółek Sv. Ivan. Idąc dalej na północ dochodzimy do XIV wiecznego cmentarza. W statucie wyspy Hvar spisanym w roku 1331 cmentarz ten pojawia się pod określeniem Civitas Vetus Ielsae.
Rozwiń tekst