Mellieħa

Mellieħa

Mellieħa to niewielkie miasteczko leżące w północnej części wyspy na niewielkim wzgórzu nad zatoką o takiej samej nazwie. Miasteczko zaliczane jest do turystycznego centrum wyspy, głównie za sprawą najdłuższej na wyspie piaszczystej plaży znajdującej się w zatoce.
Wykopaliska wskazują, że miasto zamieszkane było od III w. p.n.e. Za panowania rzymskiego i bizantyjskiego mieszkańcy miasta zajmowali się głównie rybołówstwem i rolnictwem. Za panowania arabskiego miasto całkowicie się wyludniło, dopiero Joannici go odbudowali i ponownie zasiedlili.
W centrum miasta znajduje się duży kościół parafialny Narodzenia Najświętszej Marii Panny (Il-Knisja Parrokkjali Tat-Twelid Tal-Verġni Marija) z połowy XIX wieku. W cieniu kościoła parafialnego znajduje się prawdziwy klejnot, niewielka kaplica, Sanktuarium Matki Bożej z Mellieħa (Is-Santwarju tal-Madonna tal-Mellieħa). Już za czasów Joannitów niewielka wykuta w skale kaplica, znajdująca się na terenie dzisiejszego kościoła była celem wielu pielgrzymek. Szczególną czcią otaczano obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem umieszczonym w ołtarzu głównym. Obraz ten jest datowany na wiek XI, natomiast według tradycji jego autorstwo przypisywane jest św. Łukaszowi. Z biegiem czasu kościół był przebudowywany i rozbudowywany. Obecny budynek pochodzi z okresu od XVI do XVIII wieku.
W pobliżu miasta znajduje się Wieża Świętej Agaty (Torri ta' Sant Agata), nazywana także Czerwoną Wieżą (Torri l-Aħmar) ze względu na kolor, na jaki pomalowane są zewnętrzne ściany obiektu. Obiekt stanowił jeden z kluczowych punktów obrony za czasów panowania kawalerów maltańskich.
Inną atrakcją znajdującą się w okolicy miasta jest park rozrywki Popeye Village. Usytuowana nad zatoką Anchor Bay (Il-Prajjet) wioska została zbudowana w roku 1980 na potrzeby zdjęć do filmu Popeye. Aktualnie wioska otwarta jest dla turystów jako skansen i kompleks rozrywkowy.
W pobliżu miasta znajduje się także pałac Selmun Palace.
Rozwiń tekst