Selmun Palace

Selmun Palace

W pobliżu miasta Mellieħa, nad Zatoką Mistra góruje barokowy pałac Selum Palace. Pałac został zbudowany w XVIII wieku przez fundację Monte della Redenzione degli Schiavi, instytucję zajmującą się wykupem zniewolonych Maltańczyków z rąk Turków i piratów berberyjskich. Pałac stoi na miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się wieża obserwacyjna. Przez długie lata Pałac wykorzystywany był przez Zakon Joannitów jako miejsce odpoczynku. Podczas powstania przeciwko okupacji francuskiej Brytyjczycy przemianowali zamek na szpital dla marynarzy.
Selum Palace wybudowany został w stylu barokowym na planie kwadratu z czterema pseudobastionami, po jednym w każdym rogu. Bastiony zbudowane zostały głównie w celach estetycznych a pałac nigdy nie był przygotowywany do celów militarnych. Mimo tego budowla odstraszała piratów szukających miejsca do potencjalnego lądowania na wyspie.
Do roku 2012 obok Pałacu działał hotel. W niektórych pomieszczeniach pałacowych organizowano przyjęcia weselne. Od roku 2012 Pałac stoi niezagospodarowany i niszczeje. Istnieją plany sprzedaży Pałacu rządowi Malty.
Rozwiń tekst