Bergamo

Bergamo

To 121 tys. miasteczko, a zwłaszcza wysoko położone Stare Miasto jest prawdziwą perłą wśród lombardzkich miast. W najdawniejszej swojej historii miasto było tzw. wolnym miastem, jednak później szybko trafiło pod władzę Wenecjan. Mieszanka styli: lombardzkiego oraz weneckiego powoduje, że miasto jest wyjątkowe w swojej architekturze. Położone na wzniesieniu Stare Miasto, Bergamo Alta, zachowało swój dawny urok i styl. Znajdujące się u podnóża wzniesienia Nowe Miasto rozwijało się i rozwija nadal dość prężnie.
W Bergamo Alta warto zobaczyć:
Accademia Carrara. Jedna z niewielu włoskich galerii malarstwa, która znajduje się poza dużymi metropoliami. Prezentowana tutaj kolekcja malarstwa pochodzi przede wszystkim ze zbiorów barona Giacomo Carrara. Baron w swej kolekcji zgromadził prace namalowane między innymi przez: Beato Angelico, Sandro Botticelli, Vincento Foppa, Andrea Mantegna, Lorenzo Lotto czy Tiziana.
Cappelle Colleoni. Kaplica przy Placu Katedralnym stała się miejscem wiecznego spoczynku dla weneckiego magnata Bartolomeo Celloniego oraz jego córki. Kaplica została wybudowana w roku 1476 przez Giovanniego Antonia Amadeo. Została ona zaprojektowana zgodnie z wytycznymi najczystszego lombardzkiego renesansu.
Piazza Cecchia. Plac oraz stojąca przy nim katedra stanowią centrum Starego Miasta. Na środku placu znajduje się barkowa fontanna.
Santa Maria Maggiore. Prace nad malowniczą budowlą w stylu romańskim rozpoczęto już w XII wieku. Do tej pory nie udało się jednak wybudować głównego portalu. Zamiast niego wejścia do kościoła strzeże ogromny przedsionek z polowy XIV wieku. W kościele warto zobaczyć zabytkowy chór, częściowo zaprojektowany przez Lorenzo Lotto.
Rozwiń tekst