Akropol

Akropol

Akropol ateński (gr. Ακρόπολη Αθηνών) położony jest na wapiennej skale i wznosi się średnio około 70 metrów ponad miasto Ateny. Wzgórze zamieszkałe było już w czasie neolitu, w okresie mykeńskim na wzgórzu znajdował się ogromny pałac. Po upadku kultury mykeńskiej, wzgórze stało się miejscem kultu bogini Ateny. Pierwszą świątynię dedykowaną Atenie wzniesiono w XIII w. p.n.e. i poświęconą ją Atenie Polias, czyli Atenie Bogini Miasta. Wraz z upływem czasu, na wzgórzu wznoszono kolejne świątynie i posągi poświęcone Atenie.
W 490 roku p.n.e. po pokonaniu Persów w bitwie pod Maratonem, na Akropolu wzniesiono 5-metrową kolumnę z posągiem Nike ku czci Kallimacha, jednego z bohaterów bitwy, który w niej zginął. Rozpoczęto także budowę wielkiej świątyni poświęconej Atenie. Budowa świątyni nigdy się nie ukończyła. W roku 480 p.n.e. podczas najazdu Persów na Attykę, wszystkie znajdujące się na akropolu budowle zostały doszczętnie zniszczone.
W połowie V w. p.n.e. w czasie ponownego rozkwitu Aten, Perykles zainicjował program budowy 12 świątyń na terenie Attyki. Program miał na celu ukazanie pobożności Ateńczyków i okazanie wdzięczności Atenie i innym bogom za zwycięstwo nad Persami. Wówczas na Akropolu powstały monumentalne budowle, m.in. Partenon, Erechtejon, Propyleje i Świątynia Ateny Nike. Około roku 460 p.n.e. między Propylejami a Erechtejonem postawiono ogromny (ok. 7–16 m) posąg z brązu przedstawiający boginię Atenę Promachos, czyli Atenę Zwycięską, stojącą z tarczą trzymaną lewą ręką, z prawą wspartą na włóczni, której grot, połyskujący w słońcu, był widoczny dla okrętów zbliżających się do Pireusu.
W czasach rzymskich status Akropolu został utrzymany. W Średniowieczu świątynie na Akropolu zostały zamienione na kościoły katolickie, a po zajęciu Aten przez Turków, Partenon został zamieniony w meczet.
Po odzyskaniu przez Grecję niepodległości, Akropol przeszedł w ręce młodego państwa greckiego. Od razu rozpoczęto prace archeologiczne i wykopaliskowe mające na celu przywrócenie dawnej świetności budowlom znajdującym się na wzgórzu. W 1975 roku greckie władze podjęły decyzje o renowacji Akropolu ze względu na postępującą degradację zabytków w tym Partenonu. Prace konserwacyjne i restauracyjne trwają do dziś.
Na zwiedzanie Akropolu najlepiej wybrać się wcześnie rano, kiedy nie ma dużo turystów. Ze względu na sławę a także niebywałe piękno miejsca, Akropol jest oblegany przez turystów chcących zrobić sobie selfie na tle Partenonu. W ciągu dnia na górze jest bardzo tłoczno. My odwiedziliśmy Akropol w październiku. Mimo okresu pozasezonowego musieliśmy stać w kolejce, aby wejść na górę. Wszystkie budowle były także szczelnie otoczone przez turystów. Zrobienie zdjęcia bez uwiecznienia na nim przypadkowych osób było praktycznie niemożliwe. Aby zejść z Akropolu trzeba było także odstać swoje w kolejce.
Rozwiń tekst