La Sagrada Familia

La Sagrada Familia

La Sagrada Familia, czyli Świątynia Pokutna Świętej Rodziny to najbardziej znane dzieło architekta Antoniego Gaudíego. Budowa świątyni rozpoczęła się w roku 1883. Wieże kościoła ukończono w 1920 roku. Śmierć architekta w 1926 roku spowodowała zatrzymanie prac budowlanych. Artysta zdołał ukończyć zaledwie jedną z zaprojektowanych trzech fasad. Projekty świątyni autorstwa Gaudíego zniszczone zostały podczas hiszpańskiej wojny domowej. Z powodu organicznej formy budowli oraz niepowtarzalności detali architektonicznych (tak jak w naturze żaden z nich nie jest identyczny i musi być osobno rzeźbiony) do dziś nie zdołano jej ukończyć.
W chwili obecnej istnieją dwie fasady. Od strony wschodniej znajduje się fasada Narodzenia Chrystusa zaprojektowana i praktycznie ukończona jeszcze przez Gaudíego. Strona zachodnia ozdobiona jest fasadą prezentująca scenę ukrzyżowania Chrystusa. Budowę fasady rozpoczęto już po śmierci Gaudíego i do dzisiaj jest nieukończona. W odróżnieniu od fasady wschodniej, fasada zachodnia charakteryzuje się prostą linią i formą. Fasada wspiera się na 6 kolumnach i ozdobiona jest 3 portalami.
Główną fasadą świątyni ma być Fasada Świętości skierowana na południe. Prace nad nią jeszcze się jednak nie rozpoczęły. Według planów ozdobiona ma ona być przez 21 kolumn i posiadać dwie kaplice. Jedna poświęcona ma być Świętym Sakramentom, a druga Sakramentowi Chrztu.
Końcowy plan przewiduje, że świątynia ozdobiona będzie przez 18 wież. 12 z nich ma być poświęconych apostołom (wysokość od 90 do 112 metrów), 4 będą poświęcone ewangelistom, kolejna ma symbolizować Marię (wysokość 125 metrów) a ostatnia ma symbolizować Chrystusa (planowana wysokość to 170 metrów).
Świątynia została zaprojektowana na planie krzyża. Nawa główna wysoka jest na 45 metrów, nawa poprzeczna wysoka jest na 30 metrów. Skrzyżowanie naw jak również sklepienie nad apsydą wysokie jest na 75 metrów. Sklepienie bazyliki opiera się na kamiennych kolumnach, które rozgałęziając się u góry przypominają drzewa. Światło do środka wpada poprzez witraże w ogromnych oknach.
Pod świątynią znajduje się zaprojektowana i w całości wybudowana przez Gaudíego i utrzymana w nostalgicznym stylu krypta. W założeniu w krypcie wieczny odpoczynek znajdywać mają najznakomitsi mieszkańcy Barcelony oraz osoby zasłużone dla Katalonii. W chwili obecnej w krypcie urządzono muzeum historii budowy. W jednej z kaplic miejsce wiecznego spoczynku znalazł także sam mistrz, Antoni Gaudí.
Budowa świątyni nadal idzie pełną parą. Optymiści maja nadzieję, że uda się ukończyć budowę w roku 2026, w którym to przypada setna rocznica śmierci Gaudíego.
Nieukończona świątynia jest symbolem Barcelony i sprawia, że do miasta przybywają rzesze turystów chcący zobaczyć to niezwykłe dzieło niezwykłego artysty. Niestety, aby wejść na teren świątyni trzeba zmierzyć się z długą kolejką a później uiścić słoną wejściówkę. W roku 2011 było to 15 euro…
Rozwiń tekst