Barcelona

Barcelona

Barcelona, miasto, o którym Manuel Vázquez Montalbán, kataloński pisarz i publicysta mawiał: „Najbardziej południowa ze wszystkich stolic północy i najbardziej północna ze wszystkich stolic południa” warte jest każdej nadłożonej drogi i każdej spędzonej w nim chwili czasu.
Pierwszymi mieszkańcami miasta byli Iberowie, którzy założyli swoją osadę na wzgórzu Montjuïc. Nie jest do końca jasne, czy pierwotna nazwa osady Barcino pochodzi właśnie z czasów pierwszych mieszkańców, czy też nadana została dopiero w I w. p.n.e. przez Rzymskich osadników, którzy w miejscu dzisiejszej dzielnicy Barri Gòtic założyli swoją pierwszą kolonię na ziemi Katalońskiej. Świadkami tamtych czasów są ruiny murów obronnych jak również kilka kolumn świątyni Augustusa odkopanych podczas prac remontowych Rambles.
Na przestrzeni wieków miasto było władane przez różne rody i dynastie. Przechodziło z rąk do rąk i wielokrotnie było kartą przetargową. Aby zwiedzić tylko najważniejsze pomniki historii i odwiedzić najznakomitsze muzea trzeba zapewnić sobie odpowiednią ilość czasu. W ciągu jednego dnia zobaczyć można bardzo niewiele. Kilka dni daje szansę na zobaczenie najważniejszych zabytków. W przeciągu dwóch tygodni prawdopodobnie można zobaczyć co Barcelona ma do zaoferowania. Poniżej znajduje się lista, moim zdaniem najważniejszych zabytków miasta. Oczywiście jest to lista subiektywna. Przed rozpoczęciem zwiedzania miasta warto dokonać wyboru interesujących nas obiektów i skupić się na zapoznaniu się z ich historią. Pewną alternatywą jest przejażdżka po mieście autobusem turystycznym. W przeciągu kilku godzin można „przejechać” wzdłuż najważniejszych zabytków miasta. Oczywiście o krótkim przystanku czy możliwości zwiedzania można zapomnieć.
Barri Gòtic. Średniowieczne miasto skupiało się dookoła placu, na którym znajduje się katedra Santa Eulàlia, potocznie nazywana Le Seu. Pomiędzy prześlicznym, odrestaurowanymi domami znajdują się potężne i bogate pałace. Spacerując wąskimi uliczkami natrafia się na malownicze place i placyki zachęcające do zatrzymania się i wypicia filiżanki kawy w narożnej kawiarence.
Catedral de Santa Eulàlia (Le Seu). Świątynia patronki miasta, świętej Eulalii. Pod głównym ołtarzem świątyni znajduje się sarkofag z relikwiami świętej.
Rambles. Najbardziej znany deptak w mieście to szeroka aleja otoczona platanami rozpoczynająca się przy Plaça Catalunya a kończąca kolumną Kolumba przy Plaça Portal de la Pau. Dzięki wielokulturowej publiczności, spacer Rambles zawsze dostarczać będzie ciekawych wrażeń.
La Sagrada Familia. Najważniejsze dzieło Gaudiego, znak rozpoznawczy Barcelony i magnes przyciągający do niej turystów. Ogromny, modernistyczny kościół jest do dzisiaj nieukończony, wart jednak odwiedzin.
Museu Marítim. W pomieszczeniach dawnej zbrojowni urządzone jest muzeum morskie przypominające o dawnym znaczeniu Barcelony, jako miasta portowego i handlowego.
Museu National d’Art de Catalunya. Wzniesione ogromnym nakładem środków muzeum znajdujące się na Montjuïc jest prawdopodobnie największym i najważniejszym w Europie muzeum, w którym prezentowane są eksponaty sztuki romańskiej i gotyckiej.
Museu Frederic Marès. Muzeum prezentujące rzeźbę sakralną od czasów Iberyjskich aż do XX wieku. Jest ono najważniejszym tego typu obiektem w całej Hiszpanii.
Museu d’Història de la Ciutat. Muzeum historii miasta. Najważniejsza część ekspozycji to znajdujące się dziewięć metrów pod ziemną pozostałości rzymskiej osady Barcino.
Museu Picasso. Jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w mieście prezentuje działa genialnego mistrza, który co prawda nie urodził się w Barcelonie, ale to właśnie w tym mieście zorganizował swoją pierwszą wystawę.
Camp Nou. Stadion piłkarski, na którym swoje mecze rozgrywa FC Barcelona. Barça to nie tylko klub piłkarski. To przede wszystkim symbol i duma Katalonii i odwieczny wróg klubu z Madrytu.
Rozwiń tekst