Po burzowej nocy, rano niebo było nadal zasłonięte chmurami. Cały czas padła mżawka i aura była mało ciekawa. Prognozy pogody zapowiadały popołudniowe przejaśnienia. Postanowiliśmy więc, zostać na dole i zwiedzić miasto Sion i okolice. Dodatkowo, tego dnia w Nendaz odbywał się doroczny międzynarodowy festiwal gry na rogu alpejskim, na który też chcieliśmy pójść.
Sion
Miasto Sion jest największym miastem i stolicą kantonu Valais. Wykopaliska wskazują, że okolice miasta były zamieszkane już w epoce kamiennej. W 15 roku kanton Valais został przyłączony do Cesarstwa Rzymskiego, a na terenie dzisiejszego Siten założona została osada znana jako Sedunum. W roku 377 miasto i cała rzymska prowincja przeszła na chrześcijaństwo. W roku 580 miasto stało się siedzibą biskupstwa w Martigny, a w roku 999 ustanowiono nową diecezję z siedzibą w Sion. Podniesienie rangi miasta przyczyniło się do wzrostu jego znaczenia. Dzisiaj miasto jest centrum gospodarczym kantonu.
Do najważniejszych zabytków w mieście można zaliczyć: pozostałości murów obronnych i zamku Tourbillion, katedrę Notre-Dame du Glarier, bazylikę Basilique de Valère, domy mieszczańskie z XVI-XVIII w. oraz ratusz z XVII wieku. W oddalonym o 5 kilometrów miasteczku Saint-Léonard znajduje się Lac Souterrain, jedno z największych podziemnych jezior w Europie.
Festiwal gry na rogu alpejskim
Rokrocznie, w Nendaz odbywa się festiwal gry na rogu alpejskim. Przez trzy dni wirtuozi tego instrumentu rywalizują o miano najlepszego. Rywalizacja obywa się w kilku kategoriach. Od gry solo, do koncertów grupowych. Trzeciego dnia festiwalu, nad jeziorem Lac de Tracouet obywa się wielki koncert, w którym biorą udział wszyscy muzycy występujący na festiwalu. Podczas koncertu ogłaszani są także zwycięzcy poszczególnych konkursów.
Oprócz koncertu gry na rogu alpejskim, w ramach festiwalu ma miejsce także kolorowy korowód z udziałem przebranych zwierząt. Festiwal, to także okazja do spotkania się lokalnej społeczności i wspólnego świętowania przy winie i raclette, tradycyjnej potrawie w tej części Alp.
Rozwiń tekst