Museu National d’Art de Catalunya

Museu National d’Art de Catalunya

Katalońskie Muzeum Sztuki znajduje się w budynku zwanym „Pałac Narodowy”, który został wzniesiony z racji Wystawy Światowej. Muzeum zalicza się do najważniejszy muzeów całej Hiszpanii. Na powierzchni ponad 45 tys. m² eksponowana jest sztuka począwszy od romańskiej, poprzez gotyk i skończywszy na sztuce nowoczesnej. Aby zwiedzić całe muzeum trzeba zarezerwować sobie dużo, bardzo dużo czasu.
Sztuka romańska (sale 1 – 21). Eksponaty prezentowane w tej części muzeum to przede wszystkim freski przeniesione ze świątyń znajdujących się w katalońskich Pirenejach. W roku 1919, w obliczu nasilających się kradzieży podjęto decyzje, aby najcenniejsze ścienne malowidła zgromadzić w jednym miejscu i zapewnić im należytą ochronę. Do najważniejszych fresków należą freski z kościoła Sant Climent (sala 5) oraz Santa María (sala 7). Freski te pochodzą z kościołów w miejscowości Taül w dolinie Boí.
Sztuka gotycka (sale 22 – 41). Eksponaty prezentowane w tej części ekspozycji pochodzą przede wszystkim z Katalonii, Walencji, Aragonii i Balearów. Punkt ciężkości ekspozycji spoczywa na malowidłach sakralnych pochodzących z kościelnych ołtarzy.
Sztuka renesansu i baroku (sale 42 – 57). Eksponaty z wieków XVI – XVIII pochodzą z całej Europy. W sali 46 prezentowane są zbiory z prywatnej kolekcji kolekcjonera sztuki Llegata Cambó, w skład której wchodzą miedzy innymi dzieła Zurbarána czy Goi. W sali 48 prezentowana jest kolekcja malarstwa „Col.lecció Thyssen-Boremisza” zgromadzona przez zmarłego w roku 2002 barona Heinricha Thyssen-Boremisza prezentująca między innymi prace Rubensa, Tycjana i Velázqueza. W sali 47 znajdują się malowidła takich artystów jak Tintoretto czy El Greco. Począwszy od sali 49 eksponowane są wyłącznie dzieła hiszpańskiego baroku, w tym malarstwo Francisco i Juana de Zurbarán (ojciec i syn).
Kolekcja sztuki nowoczesnej (sale 58 – 95). Punktem ciężkości tej części ekspozycji są prace artystów wywodzących się z grupy „Park Ciutadella”. Zgromadzone prace pochodzą głównie z wieku XIX i początkowych lat wieku XX. Najciekawszymi eksponatami są dzieła takich artystów jak: Maria Fortuny (sala 62), Ramón Casas (sala 71) i Santiago Rusiñol (sala 72). Na samym końcu kolekcji znajduje się wystawa numizmatów Col.lecció del Gabinet Numismàtic. Prezentowana jest między innymi odkryta w 1989 roku i zawierająca 658 monet kolekcja pochodząca ze skarbca klasztoru Sant Pere de Rodes.
Rozwiń tekst