Marsaxlokk

Marsaxlokk

Marsaxlokk to wioska rybacka leżąca w południowo-wschodniej części wyspy. Nazwa wioski zbudowana jest z dwóch słów: arabskiego „marsa” oznaczającego port i maltańskiego „xlokk” oznaczającego południowy wiatr. To właśnie tutaj w roku 1565 na wyspie wylądowała Armia Osmańska i tutaj rozpoczęło się Wielkie Oblężenie Malty.
W Marsaxlokk znajduje się największy port rybacki na całej wyspie. W odniesieniu do całej gospodarki Malty, rybołówstwo nie ma większego znaczenia, natomiast dla Marsaxlokk rybołówstwo od wieków stanowiło główne źródło utrzymania. Szacuje się ze rocznie rybacy z Marsaxlokk łowią około 800 ton ryb, które trafiają głównie na stoły maltańskich restauracji. Jeżeli ktoś pojawi się z samego rana na portowej promenadzie, to może kupić świeżą rybę bezpośrednio od rybaka.
Główną atrakcją miasta jest nadmorska promenada oraz kołyszące się na wodzie kolorowe, maltańskie łódki, zwane luzzu, zacumowane w zatoce. Raz w tygodniu, w niedzielę, w porcie odbywa się największy na wyspie targ. Kupić można wszystko, począwszy od świeżych warzyw, a skończywszy na ubraniach i sprzęcie kuchennym.
Rozwiń tekst