Dyrhólaey

Dyrhólaey

Dyrhólaey to niewielki półwysep znajdujący się w pobliżu miejscowości Vík í Mýrdal. Strome klify półwyspu wznoszą się na wysokość około 120 metrów ponad powierzchnię oceanu. Charakterystycznym elementem półwyspu jest stworzony przez erozję wielki otwór w skale budującej cypel tworzący monumentalny łuk. Otwór jest na tyle duży, by mogła przepłynąć przez niego sporych rozmiarów łódź czy nawet przelecieć niewielki samolot.
Na szczycie półwyspu znajduje się zbudowana w 1927 roku charakterystyczna latarnia morska, będąca motywem wielu zdjęć z tego miejsca. Półwysep z obydwu stron otoczony jest charakterystycznymi dla Islandii, czarnymi plażami. Po wschodniej stronie znajduje się plaża Reynisfjara a po zachodniej - plaża Dyrhólaey.
Dyrhólaey jest jednym z najatrakcyjniejszych na Islandii miejsc do obserwowania ptaków morskich. Latem skały cypla i otaczających go ostańców skalnych roją się od nurzyków i mew, można także spotkać maskonury. Aby turyści nie przeszkadzali ptakom i nie zaglądali im do gniazd, na półwyspie wyznaczone są ścieżki i punkty widokowe. Wejście na ogrodzony teren może skończyć się dotkliwym mandatem.