Makarska

Makarska

Makarska, to 13.000 miasto położone jest u stóp nadmorskiego masywu górskiego Bilkovo. Miasto zostało założone prawdopodobnie przez Fenicjan. Za panowania rzymskiego posiadało już dobrze prosperujący port. Kolejnymi władcami miasta byli Chorwaci. Przez krótki okres czasu miastem rządzili także Turcy. XVII wiek to początek panowania Wenecjan. W XIX wieku miasto przeszło pod panowanie Habsburgów.
Makarska jedno z bardziej turystycznych i rozrywkowych miast w całej Dalmacji, jest ono jednocześnie centrum turystycznego regionu zwanego Makarską Riwierą. Makarska posiada dwa nadmorskie bulwary wysadzane palmami i otoczone butikami, kawiarniami i barami oraz długą plażę. Miasto jest dobrym punktem wypadowym dla wędrówek po zboczach gór Bilkovo.
Na centralnym placu miasta (Kačićev trg) znajduje się kościół pod wezwaniem św. Marka zbudowany w roku 1776. Do roku 1828 kościół nosił zaszczytny tytuł katedry. Wnętrze kościoła zdobi barkowy ołtarz, a na ścianach wiszą barkowe malowidła. Na placu przed kościołem znajduje się barokowa fontanna oraz pomnik franciszkanina i poety i wieszcza narodowego Kačića Miošića (1704-1760). We wschodniej części placu znajduje się barkowy pałac rodziny Ivanišević, zaś w zachodniej barkowy dom rodziny Tonolli.
W południowowschodniej części miasta znajduje się Klasztor Franciszkanów z bogatą biblioteką oraz zbiorem malowideł. Klasztor został wybudowany na fundamentach Klasztoru Benedyktynów, który w 1400 roku został zburzony przez Turków. Dzisiejszy klasztor pochodzi z roku 1614. W dobudowanych do klasztoru budynkach znajduje się niewielkie muzeum muszli.
Na półwyspie Sv. Petar znajduje się park oraz odrestaurowany kościółek o takiej samej nazwie.
Na stokach Bilkowo, w pobliżu wioski Kotišina znajduje się malowniczy ogród botaniczny.
Rozwiń tekst