Gaustatoppen

Gaustatoppen

Gaustatoppen, uważana przez wielu za najpiękniejszą górę Norwegii, wznosi się na wysokość 1.883 m. n.p.m. i góruje nad miejscowością Rjukan. Gaustatoppen to jednocześnie najwyższe wzniesienie w całym regionie Telemark. Szacuje się, że rocznie na szczyt wspina się około 30 tysięcy turystów, którzy chcą podziwiać fantastyczne widoki ze szczytu. Przy dobrej pogodzie panorama sięga aż do granicy ze Szwecją (na wschodzie) i do południowego wybrzeża. Szacuje się, że panorama pokrywa jedną szóstą powierzchni całej Norwegii.
Na wysokości 1.860 m. n.p.m. znajduje się schronisko, które jest otwarte w okresie od maja do września.
Informacje ogólne
Na szczyt prowadzi kilka ścieżek. Najbardziej popularna i najłatwiejsza (aczkolwiek miejscami stroma) rozpoczyna się przy parkingu Stavsro przy drodze łączącej Rjukan i Tuddal. Wspinaczka ścieżką o długości nieco ponad 5 kilometrów nie wymaga specjalnego przygotowania i pokonanie jej dla zmotywowanego dziesięciolatka nie powinno być zbytnim wyzwaniem.
W okresie Zimnej Wojny, ze względu na strategiczne położenie góry, na szczycie zbudowano radiostację. Aby umożliwić całoroczny dostęp do radiostacji, wewnątrz góry wybudowana została kolejka górska. W roku 1995 radiostacja i kolejka górska przestała mieć znaczenie militarne i od tego czasu obiekt jest wykorzystywany komercyjnie. Za dość spore pieniądze (przejazd w obydwie strony w roku 2016 kosztował 350 NOK) można w kilka minut wjechać prawie na szczyt.
W naszym przypadku wycieczka na Gaustatoppen połączona była z wycieczką na Piggnatten. Trzygodzinna wspinaczka ścieżką nie wchodziła więc w grę i skorzystaliśmy z kolejki górskiej. Pierwsze 850 metrów pokonuje się wagonikiem poruszającym się poziomo, następnie należy się przesiąść do innego wagonu wspinającego się w górę. Wagon nachylony jest pod kątem 39° i na długości nieco ponad 1.000 metrów pokonuję różnicę wysokości wynoszącą 650 metrów. Całość przejazdu trwała około 15 minut. Stacja końcowa kolejki znajduje się na wysokości 1.800 m. n.p.m., aby dostać się do schroniska trzeba pokonać 60 metrów wspinając się po skalnych schodach. Opuszczając Rjukan mieliśmy bardzo ładną, słoneczną pogodę. Na Gaustatoppen zastała nas zima. Temperatura była w pobliżu zera stopni i leżał śnieg. Należy dodać, że był to lipiec.
Zgodnie z tym, co przeczytaliśmy w przewodniku, ze szczytu faktycznie rozpościera się fantastyczny widok na całą okolicę. Z racji tego, że Gaustatoppen jest najwyższym szczytem w tej części Norwegii, wszystkie inne góry znajdują się poniżej. Teren poprzecinany jest mniejszymi i większymi jeziorami, w których obijały się przemieszczające się po niebie cumulusy. Warto wybrać się na szczyty, aby w pełni zobaczyć piękno Norwegii.
Dojazd
Najpopularniejsza ścieżka na szczyt rozpoczyna się przy parkingu Stavsro. Współrzędne GPS tego parkingu to: 59,8348 N; 8,71449 E.
Współrzędna GPS parkingu przy dolnej stacji kolejki to: 59,85328 N; 8,68522 E.
Rozwiń tekst