Świątynia bogini Afei

Świątynia bogini Afei

Afea (gr. Αφαία) to grecka bogini, która była czczona jedynie na wyspie Egina. Pierwsze wzmianki o kulcie bogini Afei pochodzą z XX wieku p.n.e. Wtedy to bogini Afea czczona była w jaskini znajdującej się niedaleko świątyni. Pierwsza świątynia została wzniesiona około roku 570 p.n.e. W roku 520 p.n.e. w świątyni wybuchł pożar i została ona zniszczona. Świątynia, której pozostałości przetrwały do naszych czasów zbudowana została około roku 500 p.n.e. Pozostałości zniszczonej przez pożar poprzedniej świątyni zostały wykorzystane do wyrównania terenu pod budowę nowej świątyni. Świątynia wybudowana została na planie prostokąta i otoczona 36 doryckimi kolumnami (większość z nich stoi do dzisiaj). Posąg bogini nie zachował się do czasów współczesnych.
Zwiedzając teren dookoła świątyni można natknąć się na różne artefakty świadczące o długiej historii tego miejsca. Między innymi zobaczyć można pozostałości ołtarzy ofiarnych z okresu zanim wybudowano pierwszą świątynię. Znaleźć można także pozostałości po pomieszczeniach mieszkalnych kapłanów opiekujących się świątynią. W małym muzeum zlokalizowanym przy wejściu na teren świątyni wystawiono niektóre znaleziska odkopane podczas prac archeologicznych. Cenniejsze wykopaliska można podziwiać w Muzeum Archeologicznym w Atenach.
Niedaleko świątyni Afei, w lesie piniowym, znajduje się Monastyr Agios Minas (gr. Αγίος Μηνάς). Od roku 1956 znajduje się tutaj żeński zakon. Na terenie zakonu znajdują się dwie kaplice. Wstęp do klasztoru jest bezpłatny, należy jednak bezwzględnie uszanować sakralny charakter tego miejsca i nie przeszkadzać w odprawianiu modłów.
Rozwiń tekst