La Granja

La Granja

Posiadłość ziemska La Granja (hiszp. Granja – posiadłość ziemska) znajduje się w uroczej dolinie, na obrzeżach gór Serra de Tramuntana. Za sprawą niewielkiego źródełka, dolina zamieszkała była już w czasach rzymskich. Także Maurowie docenili rolnicze walory doliny. Po przejęciu wyspy po koronę chrześcijańską, dolina a z nią posiadłość została przekazana zakonowi Cystersów. Po przeprowadzce mnichów do Palmy, posiadłość została sprzedana arystokratycznej rodzinie Vida. Kolejnymi właścicielami była rodzina Furtuny, aktualnie posiadłość znajduje się w rękach rodziny Seguí Colom.
Podążając wyznaczoną trasą zwiedzania dość szybko można się zorientować, iż posiadłość ziemska była samowystarczalna i mogła przetrwać bez jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. W kolejnych pomieszczeniach znajdują się wszelkiego rodzaju warsztaty rzemieślnicze (kuźnia, farbiarnia, tłocznia oliwy, piwniczka z winem, mleczarnia, itd). W jednym z pomieszczeń w piwnicy znajdował się nawet prowizoryczny areszt. Posiadłość ziemska to nie tylko warsztaty, stajnie i piwnice. W budynkach znajduje się także część mieszkalna rodziny gospodarza oraz pokoje reprezentacyjne. Posiadłość otacza rozległy park, z jednego z pagórków roztacza się przepiękny widok na samą posiadłość oraz dotaczającą dolinę.
W niektóre dni w posiadłości organizowane są pokazy sztuki rzemieślniczej, tańce i śpiewy. Zwiedzanie posiadłości jest niezwykle interesujące i edukacyjne. Spacer po poszczególnych pomieszczeniach, możliwość dotknięcia narzędzi, posmakowania chleba i innych smakołyków sprawia duża frajdę. Na skraju posiadłości znajduje się niewielka zagroda dla zwierząt. Dzieciaki mogą pogłaskać osiołki, konie, króliki i wszelkiego rodzaju zwierzęta przydomowe.
Uwaga: parking jest nieco oddalony od samej posiadłości i znajduje się na uboczu. Zaciszne położenia sprawia, że rzeczy pozostawione w autach padają częstym łupem złodziejaszków. Warto więc przed opuszczeniem auta dokładnie pochować wszystkie wartościowe przedmioty.
Rozwiń tekst