Nauthúsafoss

Nauthúsafoss

Nauthúsafoss jest to ukryty w kanionie Nauthúsagil, wysoki na 7 metrów wodospad. Ściany kanionu są wysokie na kilkadziesiąt metrów i do kanionu praktycznie nie dociera światło słoneczne. Wodospad przypomina trochę znajdujący się w pobliżu wodospad Gljúfrabúi. Zaletą wodospadu Nauthúsafoss jest jego położenie na uboczu. Dzięki temu do wodospadu nie docierają zorganizowane wycieczki i można niemalże w samotności zachwycać się jego pięknem.
Aby dojść do wodospadu trzeba „przedostać się” przez wąski kanion, którym płynie rzeka. Przedostać się, gdyż pokonanie kilkudziesięciu metrów to prawdziwe wzywanie. Szlak poprowadzony jest korytem rzeki. Po drodze trzeba pokonać kilka skalnych uskoków, z których spływa woda. Uskoki zabezpieczone są łańcuchami ułatwiającymi ich przejście. Leżące w strumieniu kamienie oraz ściany kanionu są mokre i śliskie. Każdy nieprzemyślany krok może więc skończyć się kąpielą w zimnym strumieniu.
U wejścia do kanionu znajduje się parking. Do parkingu można dojechać sławną drogą F249 Þórsmerkurvegur prowadzącą do doliny Þórsmörk. Kanion Nauthúsagil znajduje się na samym początku drogi F249, nie trzeba pokonywać żadnych brodów. Można do niego bez problemu dotrzeć standardowym samochodem osobowym.
Rozwiń tekst