Piazza San Marco

Piazza San Marco

Plac św. Marka (wł. Piazza San Marco) znajduje się w najstarszej części miasta i jest najbardziej znanym placem Wenecji. Pełne przepychu fasady otaczających plac budynków, świadczą o wielokulturowości i wielonarodowości miasta. Plac św. Marka ograniczają budynki pałacu Dożów (późny gotyk) i bazyliki św. Marka (styl orientalny). Na wprost bazyliki znajduje się klasycystyczny budynek Skrzydła Napoleona (Ala Napoleonica) wybudowanego w stylu klasycznym. Budynek łączy ze sobą budynki Starej i Nowej Prokuracji (Procuratie Vecchie i Procuratie Nuove) (wczesny renesans). Pomimo tego że, budowle otaczające plac wybudowane są w tak rożnych stylach architektonicznych, wszystkie razem stanowią doskonałą całość i promienieją niesamowitą harmonią. Podczas swojego pobytu w Wenecji, Napoleon nazwał plac św. Marka największym i najpiękniejszym salonem Europy.
O szczególnym znaczeniu placu dla miasta świadczy już sama jego nazwa. Jako jedyny plac w mieście nosi miano piazza, wszystkie pozostałe place nazywają się jedynie campo, co oznacza mniej więcej tyle, co dziedziniec.
Najwyższą budowla na placu jest wysoka na 99 metrów wieża Campanile. Została ona wybudowana w wieku XII, przypominający piramidę dach dobudowany został dopiero w wieku XV. Wieża służyła Republice, jako latarnia morska, wieża obserwacyjna i dzwonnica. 14 lipca 1902 roku bez zadanych zapowiedzi, wieża po prostu się zawaliła. Na podstawie istniejących planów i fotografii rozpoczęto żmudny proces odtwarzania jej oryginalnego wyglądu. Proces rekonstrukcji zakończył się w roku 1912. Ze szczytu wieży rozpościera się przepiękny widok na plac św. Marka, przy dobrej pogodzie można podziwiać nie tylko Wenecję, ale także cala lagunę.
Od strony morza plac ozdobiony jest dwoma granitowymi kolumnami. Kamień, z którego wybudowano kolumny sprowadzony został w XII wieku z Libanu. Na jednej z kolumn stoi posąg św. Teodora, który był patronem miast do czasu sprowadzenia relikwii św. Marka. Druga kolumna ozdobiona jest lwem św. Marka, który jest jednocześnie zwierzęciem herbowym miasta.
Za czasów Republiki, na placu św. Marka odbywały się wszystkie państwowe i religijne uroczystości. Dodatkowo pełnił on także role typowego rynku, na którym kupcy, często z oddalonych krain prowadzili swoje interesy. Do dziś dnia zachowały się marmurowe, białe linie, które wyznaczały przestrzeń handlową.
Plac św. Marka, tak jak każda inna piazza we Włoszech był miejscem codziennych spotkań mieszkano miasta. To właśnie tutaj, do późnych godzin nocnych przekazywano sobie najnowsze informacje i plotki z życia miasta. W wieku XVIII, w arkadach budynków Prokuracji otwarto pierwsze w Europie kawiarnie. Cafés Florain, Quadri oraz Lavena serwują do dzisiaj aromatyczny napój, głownie turystom z ciężkim portfelem.
Rozwiń tekst