Albufera des Grau

Albufera des Grau

Albufera des Grau (z arabskiego Al-Buhayra = laguna) jest drugim co do wielkości terenem podmokłym na Balearach i łącznie z wysepką Illa d’en Colom i przylądkiem Cap de Favàritx objęta została w roku 1995 parkiem chronionej przyrody. Park o powierzchni 1790 ha. stanowi serce rezerwatu biosfery, który obejmuje swym zasięgiem całą wyspę. Serce parku chronionej przyrody stanowi 70 ha jezioro ze słoną, morską wodą.
Niewielkie centrum informacyjne znajduje się przy drodze z Máhon do Es Grau na wysokości 3,5 kilometra. W centrum informacyjnym otrzymać można informacje o zadaniach i roli parku. W każdą sobotę organizowane są bezpłatne piesze wycieczki po parku. Park można zwiedzać także na własna rękę spacerując po jednym z trzech wytyczonych szlakach:
  • Itinerario de Santa Madonna prowadzi przez południowowschodnią część parku
  • Itinerario de Llimpa prowadzi południowymi brzegami laguny
  • Itinerario de Sa Gola, szlak dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi
Szlaki nie są specjalnie trudne i wymagające, widoki jednak – wspaniałe.
Zwiedzanie parku przyrody obwarowane jest kilkoma warunkami: nie wolno zbaczać z wyznaczonych ścieżek, nie wolno krzyczeć i hałasować, nie wolno zrywać roślin i niepokoić zwierząt.
Park porośnięty jest jedynie niewielkimi krzewami i krzakami, co powoduje, że w słoneczne dni nie ma praktycznie cienia. Podczas spacerów warto wiec zaopatrzyć się ochronę przeciwsłoneczną i nakrycie głowy. Z racji tego, że na terenie parku nie można kupić napojów, należy wcześniej zaopatrzyć się w niezbędną ilość płynów.
Rozwiń tekst