Skuggenatten

Skuggenatten

Skuggenatten (690 m. n.p.m.) to malowniczo położone wzniesienie na południe od miasteczka Treungen. Ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na jezioro Nisser (na północy) oraz malownicze jeziora poukrywane w sosnowym lesie na południu.
Trasa prowadząca na szczyt jest miejscem rokrocznych zawodów sportowych, podczas których sportowcy biegną na szczyt.
Informacje ogólne
Na szczyt prowadzi 7 kilometrowa, dobrze oznaczona ścieżka. Trasa nie jest zbyt wymagająca, aczkolwiek dobre buty są wskazane. Na pokonanie całej trasy (tam i z powrotem) potrzeba zarezerwować od trzech do czterech godzin.
Szczegółowe informacje o szlaku można znaleźć poniżej a ślad GPS w formacie gpx można pobrać tutaj.
Opis szlaku
Wejście na szlak oznaczone jest drewnianą strzałką z napisem „Skuggenatten” przymocowaną do słupa elektrycznego. Początkowy odcinek trasy prowadzi utwardzoną, płaską drogą. Po przejściu około 800 metrów ścieżka pnie się stromo w górę po stromo nachylonej, nagiej skale, po której spływa woda. Należy uważać, aby się nie poślizgnąć. Po przejściu kolejnych 500 metrów dochodzimy do masztu komunikacyjnego a stroma wspinaczka się kończy. Wchodzimy w sosnowy las i idziemy kolejne 600 metrów delikatnie się wspinając. Kolejne 500 metrów to wędrówka urwistym klifem, z którego rozpościerają się wspaniałe widoki na leżącą poniżej dolinę. Kolejny, kilometrowy odcinek trasy to raczej nudna wędrówka po płaskim, zalesionym terenie. Trzeba jedynie uważać na ogromne kałuże, które co kilkanaście metrów zalewają ścieżkę. Po pokonaniu tego odcinka trasy dochodzimy do drabiny, którą wspinamy się około 20 metrów. Pozostałe 250 metrów pokonujemy ścieżką wijącą się pomiędzy ogromnymi skałami i dochodzimy do szczytu.
Na szczycie, który jest stosunkowo płaski, znajduje się sporo ścieżek prowadzących w różnych kierunkach. Warto poświęcić trochę czasu i porozglądać się dookoła. Widok na jezioro Nisser oraz znajdujące się dookoła niego i za nim szczyty jest przepiękny. Ze szczytu dopiero widać urokliwe miasteczko Treungen.
Droga powrotna prowadzi tą samą ścieżką, którą weszliśmy na szczyt.
Dojazd
Początek i koniec szlaku znajduje się na parkingu przy drodze RV41, nieopodal posterunku straży pożarnej za miejscowością Treungen (jadąc w kierunku północnym). Parkować można zarówno po lewej jak i prawej stronie drogi.
Współrzędne GPS parkingu: 59,0076 N, 8,54 E.
Rozwiń tekst