Angelókastro

Angelókastro

Angelókastro to bizantyjski zamek obronny znajdujący się na wzgórzu ponad zatoką Paleokastrítsa. `Mimo tego, że zamczysko popadło w zapomnienie i czasy jego świetności dawno już minęły, jednak jego okazałe ruiny do dzisiaj wprawiają w zdumienie odwiedzających turystów. Widok roztaczający się na zatokę Paleokastrítsa oraz otaczające pasmo górskie zapiera dech w piersiach.
Twierdza została wybudowana w XIII wieku, do końca wieku XVI stanowiła dla Wenecjan ważny punkt obronny. Podczas najazdu Turków w roku 1537, twierdza stała się schronieniem dla ponad 3000 mieszkańców wyspy. Mimo wielokrotnych prób, Turkom nigdy nie udało się zdobyć twierdzy.
Kolejnymi władcami twierdzy byli Francuzi, którzy używali jej jako punktu obserwacyjny. Za panowania Brytyjczyków twierdza straciła na znaczeniu i podupadła. Do dzisiaj dobrze zachowały się mury obronne ozdobione basztami, cysterny na wodę i wszelakiego rodzaju bramy i sklepienia. W górnej części zamczyska znajduje się niewielka kaplica z XVIII wieku, kolejna, mniejsza kapliczka znajduje się w niewielkiej jaskini.
U podnóża twierdzy znajduje się spory parking, z którego do twierdzy prowadzi kręta i stroma ścieżka. Z tawerny znajdującej się przy parkingu rozpościera się wspaniały widok na twierdzę i znajdującą się poniżej zatokę.
Rozwiń tekst