Feldberg

Feldberg

Informacje ogólne:
Feldberg to najwyższy szczyt w Schwarzwaldzie. Wznosząca się na wysokość 1.493 m. n.p.m góra oferuje wspaniałe widoki na okolicę, bez względu na porę roku. Zimą przyciąga miłośników sportów zimowych, oferując trasy narciarskie, podczas gdy latem zachęca do wędrówek malowniczymi szlakami turystycznymi. Na szczycie góry znajduje się punkt widokowy, stacja meteorologiczna oraz antena radiotelekomunikacyjna.
Nasza zimowa wędrówka na szczyt rozpoczęła się w miejscowości Feldberg. Podczas tego dnia pogoda była wyjątkowa. Nisko wiszące, ciężkie chmury z których co jakiś czas padał śnieg, unosząca się w powietrzu mgła i intensywne słońce przebijające się przez chmury sprawiły, że widoki były niezapomniane. Oprószone świeżym śniegiem świerki, rozświetlane rozproszonym słonecznym światłem sprawiały iście bajkową atmosferę.
Podczas wędrówki na Feldberg przeszliśmy około 7 kilometrów i pokonaliśmy dwustumetrowe przewyższenie.
Poniżej znajdują się szczegółowe informacje o szlaku a ślad GPS w formacie gpx można pobrać tutaj.
Opis szlaku:
Wędrówkę rozpoczęliśmy w pobliżu dolnej stacji wyciągów na górę Feldberg. Na szczyt poprowadzony jest szlak nazwany imieniem Franza Klarmeyera, byłego wójta gminy Feldberg, który był mocno zaangażowany w rozwój turystyki w swojej gminie. Droga ta jest utrzymywana zimą i codziennie utwardzana ratrakami. Można więc bez problemu dojść na szczyt w zwykłych butach trekkingowych (koniecznie wysokich). Skrajem drogi poprowadzona jest także trasa do uprawiania narciarstwa biegowego.
Początkowo trasa prowadzi pomiędzy trasami zjazdowymi dla narciarzy i snowboardzistów. Należy więc uważać, aby nie wpadł na nas żaden rozpędzony miłośnik szybkich zjazdów.
Następnie droga szerokim łukiem omija wzniesienie Seebuck (1.449 m. n.p.m.). Istnieje możliwość wejścia na to wzniesienie. Rozejście znajduje się na polanie Grueble. Jak do tej pory pogodę mieliśmy wyśmienitą. Słońce, błękitne niebo oraz unoszące się gdzieniegdzie białe obłoki. Wiał jednak dość silny wiatr. W miarę zbliżania się do polany Grueble pogoda zaczęła się psuć. Zza horyzontu gnane wiatrem nadeszły ciężkie chmury z których zaczął padać śnieg. Jednocześnie z okolicznych dolin zaczęła podnosić się mgła. W miarę zbliżania się do szczytu widoczność zaczęła się pogarszać i miejscami widać było nie dalej jak 10 metrów do przodu. Mimo niesprzyjającej pogody zdecydowaliśmy się iść dalej. Padający śnieg nie przeszkadzał w wędrówce. Droga oznaczona była wysokimi słupkami, nie było więc obawy, że się zgubimy.
Mimo niesprzyjającej aury dotarliśmy na szczyt Feldberga. Na szczycie znajduje się punkt widokowy w postaci drewnianej platformy. Niestety widoczność uniemożliwiała podziwianie widoków. Po kilku minutach spędzonych na punkcie widokowym ruszyliśmy w drogę powrotną. Po przejściu kilkudziesięciu metrów pogoda błyskawicznie się poprawiła. Chmury się rozstąpiły i ukazało się błękitne niebo. Taki stan pogody nie trwał jednak długo, już po kilku minutach z okolicznych dolin znowu podniosła się mgła i wszystko zasłoniła. Słońce jednak świeciło na tyle mocno, że rozświetlało mgłę w ciepłych kolorach. Stojące po obu stronach drogi, wyłaniające się z mgły świerki tworzyły bajeczną atmosferę. W takich warunkach dotarliśmy do końca naszej wędrówki.
Podsumowując, drogę na Feldberg można zaliczyć do stosunkowo łatwych, nawet w zimie. Podejście było łagodne i nie przekraczało 10%. Droga jest codziennie utwardzana, więc nawet po obfitych opadach śniegu nie powinno być problemu z jej pokonaniem. Na szlaku było bardzo dużo ludzi, co tylko potwierdza, że jest to wędrówka dla każdego. Niesamowite warunki pogodowe zapewniły nam wspaniałe widoki. Znajdujące się poniżej zdjęcia oddają zastaną atmosferę jedynie w niewielkiej części.
Dojazd:
W miejscowości Feldberg nie ma bezpłatnych parkingów (zimą). My auto zostawiliśmy na płatnym parkingu zlokalizowanym przy rondzie. Parking jest bardzo drogi (przynajmniej w zimie).
Współrzędne GPS parkingu to: 47,8586856° N; 8,0364981° E.
Rozwiń tekst