Minęło już ponad 200 lat od czasu, w którym mieszkańcy opuścili bezpieczne schronienie na wzgórzu Paleochora (gr. Παλαιοχώρα) i ponownie przenieśli się w pobliże morza, aby tam zbudować nową stolicę wyspy. Od tego czasu Paleochora stoi zdewastowana, porzucona i otoczona niepowtarzalnym i pięknym krajobrazem.
Według legendy na wzgórzu Paleochora znajdowało się 365 kościołów, po jednym na każdy dzień roku. Uważa się, że rzeczywista liczba wynosiła około 50. Faktem jest, że dziś na Paleochorze stoją 33 kościoły ulokowane wzdłuż ścieżki prowadzącej na ufortyfikowany szczyt wzgórza. Niestety, stojące kościoły są bardzo zniszczone i nadal niszczeją wystawione na działanie słońca, wiatru i deszczu. W niektórych kościołach zachowały się fragmenty fresków przedstawiających czy to patronów danej świątyni czy też historie związane z fundatorami świątyń. W niektórych kościołach zachowały się ikonostasy i inne fragmenty wyposażenia świątyni.
Mimo mizernego stanu kościołów warto poświęcić trochę czasu i przejść ścieżką aż na sam szczyt wzgórza. Ze wzgórza rozpościera się szeroki widok na całą wyspę, w oddali wydać Pireus i Ateny. Wejście na wzgórze Paleochora podczas naszego pobytu w roku 2019 było bezpłatne. Na ścieżce byliśmy praktycznie sami.