Lårdalstigen

Lårdalstigen

Lårdalstigen to trudna, ale fantastyczna wędrówka z spektakularnymi widokami. Trasa poprowadzona jest zboczem płaskowyżu, ponad jeziorem Bandak. Jezioro Bandak jest częścią kanału Telemark łączącego miasta Skien i Dalen. Większość turystów decyduje się na rozpoczęcie wędrówki na wzniesieniu Eidsborgberget w pobliżu miasta Dalenen i przejście szlakiem w kierunku miasta Lårdal. Alternatywnie, wędrówkę można też rozpocząć w Lårdal i przejść w przeciwnym kierunku. W okresie od maja do września drogę powrotną można pokonać statkami M/S Victoria lub M/S Henrik Ibsen pływającymi po jeziorze Bandak. Należy jednak pamiętać o wcześniejszej rezerwacji biletu i upewnieniu się, że statek pływa.
Informacje ogólne
Długość trasy w jedną stronę to około 14 kilometrów, na pokonanie tego dystansu trzeba zarezerwować przynajmniej 8 godzin (łącznie z przerwami na wypoczynek i podziwianie krajobrazów). Przejście szlaku w obydwie strony w jeden dzień jest praktycznie niemożliwe.
Ze względu na kontuzję jednego z członków wyprawy, zdecydowaliśmy się na pokonanie jedynie niewielkiego fragmentu trasy i dojście do pierwszego punktu widokowego. Wędrówkę rozpoczęliśmy na wzniesieniu Eidsborgberget i zmierzaliśmy w stronę Lårdal.
Szczegółowe informacje o szlaku można znaleźć poniżej a ślad GPS w formacie gpx można pobrać tutaj.
Opis szlaku
Szlak rozpoczyna się bezpośrednio przy parkingu. Przez pierwsze 500 metrów droga jest utwardzona i dość szeroka. Po przejściu przez rozległą łąkę droga powoli staje się wąską ścieżką wspinającą się po zboczu wzniesienia. Po przejściu około 900 metrów dochodzimy do rozwidlenia: prawa odnoga prowadzi do punktu widokowego, lewa odnoga prowadzi bezpośrednio w kierunku Lårdal. Obydwie odnogi łączą w dalszej części trasy. Odnoga prowadząca przez punkt widokowy jest dłuższa i bardziej wymagająca. Warto jednak nadłożyć dodatkowe kroki, aby podziwiać panoramę na miasto Dalen, jezioro Bandak i otaczające je wzniesienia. Przy dobrej pogodzie panorama rozpościera się aż do ośnieżonych szczytów pasma górskiego Dyraheio.
Niestety, z powodu wspomnianej wyżej kontuzji, nie było nam dane kontynuować dalszej wędrówki. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będzie nam dane pokonanie tej wspaniałej trasy.
Dojazd
Wejście na szlak od strony zachodniej znajduje się bezpośrednio przy niewielkim parkingu, do którego prowadzi wąska, utwardzona dróżka (długość około 500 metrów) odbijająca od drogi 45. Drogę można bez problemu pokonać zwykłym samochodem osobowym.
Współrzędne GPS parkingu to: 59,45047 N, 8,02623 E
Rozwiń tekst